Przejdź do treści

Kardynał Koch: Nie mamy wspólnego celu

Kard. Konrad (Kurt) Koch, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan

Kard. Konrad (Kurt) Koch, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan

„Wprawdzie nie wiem dokąd chcę dojść, ale za to jestem tam szybciej” — przed stosowaniem takiej dewizy w relacjach ekumenicznych przestrzegł kardynał Konrad (Kurt) Koch podczas wykładu wygłoszonego 17 grudnia br.

Według przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan niezbędne jest porozumienie w sprawie określenia wspólnego celu dialogu ekumenicznego. „Mamy różne koncepcje jedności, ale nie mamy wspólnego celu, co jest dużą trudnością. Musimy zacząć szukać na nowo tego, co jest naszym faktycznym celem” — te słowa kardynała zacytowało Radio Watykańskie. Watykański purpurat zwrócił również uwagę na wzrastające poczucie własnej tożsamości w ramach różnych wspólnot eklezjalnych i denominacji chrześcijańskich, co może „nieco oddalać ich członków od ekumenizmu”.

Kardynał podkreślił również wielkie znaczenie wspólnego obchodzenia świąt chrześcijańskich, takich jak zbliżające się Boże Narodzenie, stwierdzając, iż „ekumenizm polega na tym, byśmy skoncentrowali się na istocie tajemnicy i ją wspólnie pogłębiali. A tą najważniejszą tajemnicą wiary chrześcijańskiej jest Boże Narodzenie, objawienie się Boga w człowieku. Im bardziej będziemy się przybliżali ku temu centrum wiary i tam się odnajdowali, tym bardziej będziemy się zbliżali ku sobie” (źródło: ekai.pl, 19 grudnia 2011).

Antropocentryzm, świadomość coraz większych podziałów wśród protestanckich „partnerów w dialogu”, świadomość braku wspólnej koncepcji jedności i świadomość braku wspólnego celu… Kiedy nareszcie pojawi się świadomość braku sensu?

Skip to content