Francja: Kaplica FSSPX w Amiens

Nowo zakupiona kaplica FSSPX w Amiens

Nowo zakupiona kaplica FSSPX w Amiens

Tradycyjni katolicy w Amiens dysponują wreszcie godnym miejscem kultu. Dzięki hojności wiernych ks. Régis de Cacqueray, przełożony francuskiego dystryktu Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X, mógł w jego imieniu stanąć do przetargu i zakupić od francuskiej armii byłą katolicką kaplicę znajdującą się na terenie likwidowanych koszar.

Budynek został wzniesiony w latach 1741–1752 przez bp. Ludwika Franciszka Gabriela d’Orléans de La Motte jako część tzw. Wielkiego Seminarium — kompleksu seminaryjnego należącego do Zgromadzenia Misjonarzy św. Wincentego a Paulo (lazarystów) i do początku XX wieku, z przerwą na czas rewolucji francuskiej, służył klerykom jako kaplica. W 1901 r. francuski parlament uchwalił ustawy mające na celu ograniczenie liczby  katolickich szkół i likwidację zakonów, skutkiem czego w 1903 r. lazaryści zostali zmuszeni do opuszczenia Amiens. Budynkiem w tym czasie administrowały władze lokalne. Dwa lata później masoński rząd Emila Combesa uchwalił antykatolickie prawa odsuwające Kościół od wpływu na życie publiczne i wywłaszczające go z majątku. To wówczas w seminarium urządzono koszary, a kaplicę zaczęto wykorzystywać jako miejsce comiesięcznych konwentykli wojskowej loży wolnomularskiej.

Budynek

Budynek dawnego seminarium lazarystów, którego częścią jest kaplica zakupiona przez Bractwo

Obecnie armia sprzedała budynki prywatnemu inwestorowi, który planuje przekształcić je w kompleks blisko 90 luksusowych mieszkań. Początkowo planowano zaadaptować na ten cel także dawną kaplicę. Kiedy okazało się to zbyt kosztowne, pojawił się pomysł urządzenia tam niewielkiego basenu i sali gimnastycznej dla mieszkańców apartamentowca. W końcu jednak deweloper zrezygnował z tych projektów i kaplicę udało się nabyć Bractwu św. Piusa X, które przywróci ją katolickiemu kultowi.

Dla wiernych z Pikardii wiadomość jest tym lepsza, że kaplica leży w samym centrum miasta, zaledwie kilkaset metrów od schodów katedry Notre-Dame d’Amiens — miejsca, gdzie dotąd spotykali się na Mszach św. Tamtejszy ordynariusz, bp Jan Łukasz Bouilleret, mimo iż w mieście nie brakuje pustych kościołów, na dodatek chętnie użyczanych przez diecezję wspólnotom innowierczym, systematycznie odmawiał udostępnienia świątyni dla sprawowania tradycyjnej liturgii (źródło: courrier-picard.fr, piusbruderschaft.de, 5 lutego 2012).

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.