Jak informuje ks. Jerzy (Jürgen) Wegner, przełożony kanadyjskiego dystryktu Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X, dobiegły końca prace remontowe prowadzone w nowej siedzibie dystryktu w Saint‑Césaire w Quebeku (ok. 30 km na zachód od Montrealu).
W grudniu 2010 r. Bractwo zakupiło liczący 150 lat były klasztor Zgromadzenia Sióstr Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny i przylegającą do niego kaplicę pw. św. Józefa Opiekuna Kościoła Świętego. Francuskie siostry prezentki 1Powstałego we Francji w 1796 r. Zgromadzenia Sióstr Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny nie należy mylić z założonym w Krakowie w 1627 r. Zgromadzeniem Panien Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny; siostry należące do obu zgromadzeń są nazywane prezentkami. z powodu braku nowych powołań już w 2001 r. zdecydowały o likwidacji klasztoru i sprzedaży budynków. Chcąc „oddać je w godne ręce”, starały się zainteresować ofertą placówki lecznicze. W końcu, po czterech latach niepowodzeń, zgodziły się sprzedać klasztor powołanej przez miejscowe uczelnie Coopérative académique du Québec — spółdzielni prowadzącej domy studenckie. Ta po kolejnych sześciu latach ponownie wystawiła wymagający modernizacji budynek na sprzedaż i 23 grudnia 2010 r. ks. Wegner podpisał umowę notarialną, na podstawie której klasztor i kaplica znów stały się własnością Kościoła.
W styczniu 2011 r. rozpoczęły się prace remontowe polegające przede wszystkim na dostosowaniu budynków wykorzystywanych dotąd jako akademik do potrzeb mających w nim zamieszkać księży i braci oraz sióstr zakonnych, do potrzeb związanych z apostolatem i działalnością szkoły podstawowej pw. Świętego Józefa (jako filii prowadzonej przez Bractwo szkoły pw. Świętej Rodziny w Lévis), a także modernizacji instalacji grzewczej, wodno‑sanitarnej i elektrycznej. Budynki obecnego przeoratu będą również służyć jako dom pielgrzyma, jednym z celów ks. Wegnera jest bowiem przywrócenie zarzuconego zwyczaju pielgrzymowania do tego miejsca w dni, w które wspomina się postać patrona Kościoła.
Dzięki temu, że spółdzielnia akademicka dobrze opiekowała się nieruchomościami, nie było konieczności — poza pracami porządkowymi — remontowania zachowanej w bardzo dobrym stanie dużej i pięknej kaplicy. Usunięcia wymagały skutki posoborowych „dostosowań”, a poważniejsze prace ograniczyły się jedynie do budowy schodów, dzięki którym wierni przybywający na Msze św. nie muszą przeciskać się wąskim przejściem przez klasztor. Pierwszą po wielu latach uroczystą Mszą odprawioną w kaplicy pw. Świętego Józefa była ubiegłoroczna pasterka.
Siedziba władz dystryktu kanadyjskiego została przeniesiona z Toronto do Saint‑Césaire już we wrześniu ubiegłego roku. W tej chwili w tamtejszym przeoracie posługuje czterech kapłanów — wspomniany ks. Jerzy Wegner, ks. Dominik Boulet, ks. Roman Pons i neoprezbiter ks. Piotr Roy. Kapłanów wspomagają dwie siostry zakonne oraz przybyły na praktyki kleryk studiujący w amerykańskim seminarium Bractwa w Winonie.
W dystrykcie kanadyjskim Bractwa znajdują się cztery przeoraty, w których mieszka 11 księży inkardynowanych do Bractwa i kilku księży stowarzyszonych. Duchowni opiekują się dziewięcioma kościołami, 15 kaplicami, czterema kaplicami misyjnymi, prowadzą dom rekolekcyjny i sprawują opiekę duszpasterską nad domem spokojnej starości. Oprócz tego dystrykt prowadzi cztery placówki edukacyjne: Szkołę Św. Rodziny w Lévis w prowincji Quebek, Akademię Matki Bożej z Góry Karmel w Nowym Hamburgu w prowincji Ontario, Szkołę Św. Jana Bosko w Calgary w prowincji Alberta oraz Akademię Św. Michała w Welwyn w prowincji Saskatchewan (źródło: sspx.ca, luty 2012).
Przypisy
- 1Powstałego we Francji w 1796 r. Zgromadzenia Sióstr Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny nie należy mylić z założonym w Krakowie w 1627 r. Zgromadzeniem Panien Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny; siostry należące do obu zgromadzeń są nazywane prezentkami.