Przejdź do treści

Bawaria: Święcenia kapłańskie w Zaitzkofen

Bp Alfons de Galarreta i kandydaci do święceń przy ołtarzu wzniesionym przed budynkiem seminarium w Zaitzkofen

W niedzielę 1 lipca, w uroczystość Najświętszej Krwi Pana Jezusa, bp Alfons de Galarreta udzielił święceń kapłańskich diakonom Franciszkowi Ambergerowi i Ludwikowi Čekavemu, którzy przygotowywali się do święceń prezbiteratu w seminarium pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w bawarskim Zaitzkofen.

Zwyczajowo Mszę święceń celebrowano przy ołtarzu polowym wzniesionym w parku, na tle fasady seminarium. Na głowy nowo wyświęconych kapłanów, oprócz biskupa de Galarrety, nałożyło swoje ręce jeszcze ponad 40 duchownych, przybyłych z całej Europy. Uroczystości zgromadziły ok. 1700 wiernych: oprócz Bawarczyków, krajanów ks. Ambergera, również Czechów, przybyłych by modlić się w intencji swego rodaka ks. Čekavego.

Galerię fotografii ze święceń można obejrzeć w portalach DICI oraz Katholisches Magazin für Kirche und Kultur (źródła: pius.info, katholisches.info, 2 lipca 2012)

Pałac w Zaitzkofen, w którym mieści się seminarium, w obecnym kształcie pochodzi z XVIII wieku. Na początku XIX w., po wygraniu przez Napoleona bitwy z Austriakami pod Eggmühl (3 km od Zaitzkofen), w pałacu tym zadecydowano o sekularyzacji Bawarii. W 1978 r. grupa wiernych zakupiła historyczny budynek, do którego przeniesiono niemieckojęzyczne seminarium Bractwa założone dwa lata wcześniej w szwajcarskim Weißbad. Pierwszym rektorem seminarium Najświętszego Serca był ks. Franciszek Schmidberger.

Skip to content