Przejdź do treści

Szwajcaria: Zmarł książę Maria Emanuel, margrabia Miśni i głowa rodu Wettynów

Maria Emanuel Wettyn, margrabia Miśni i książę Saksonii (1926-2012)
W poniedziałek 23 lipca br., w swojej szwajcarskiej posiadłości w La Tour de Peitz, w wieku 86 lat zmarł opatrzony sakramentami świętymi Maria Emanuel margrabia Miśni, książę Saksonii, kawaler austriacko-habsburskiego Orderu Złotego Runa oraz Wielkiego Krzyża Zakonu Maltańskiego, głowa rodu Wettynów.

Książę Maria Emanuel był oddanym i praktykującym katolikiem, który dbał o to, by ród, który reprezentuje, pielęgnował swe przywiązanie do religii katolickiej, a sam nie ukrywał bliskich związków z Bractwem Kapłańskim św. Piusa X. To dzięki jego hojności w 2006 r. w Dreźnie powstała kaplica Bractwa, nosząca wezwanie Najświętszej Maryi Panny Królowej Różańca Świętego, w której margrabia uczestniczył we Mszach św. zawsze, gdy odwiedzał groby swych przodków, których doczesne szczątki tradycyjnie są składane w krypcie Wettynów w drezdeńskiej katedrze.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w leżącej na szlaku pielgrzymek do Santiago de Compostela kaplicy królewskiej w Imst-Brennbichl w austriackim Tyrolu; weźmie w nich udział jedynie najbliższa rodzina. Kapłani i wierni Bractwa będą polecać Bogu duszę zmarłego podczas Mszy requiem, sprawowanej przez przełożonego niemieckiego dystryktu FSSPX ks. Franciszka Schmidbergera w kaplicy pw. Matki Bożej z Lepanto w Montreux w Szwajcarii, gdzie para książęca regularnie słuchała Mszy, a także w dniu jutrzejszym w kaplicy Bractwa w Dreźnie.

Książę Maria Emanuel był wnukiem ostatniego króla Saksonii Fryderyka Augusta III i potomkiem w linii prostej Augusta III Sasa, przedostatniego króla Polski. Zmarł bezpotomnie, pozostawiając żonę Anastazję Luizę z książąt Anhalt. Po śmierci Marii Emanuela na czele rodu Wettynów stanął adoptowany przez niego siostrzeniec, Aleksander de Afif książę Gessaphe (źródło: pius.info, 26 lipca 2012).

Skip to content