Przejdź do treści

USA: Ks. Jan Berg ponownie przełożonym generalnym FSSP

Ks. Jan Berg, przełożony generalny Bractwa Kapłańskiego Św. Piotra

Obradująca od 3 lipca kapituła generalna Bractwa Kapłańskiego Św. Piotra ponownie wybrała ks. Jana Berga na urząd przełożonego generalnego tego instytutu. Wybór został zaakceptowany przez Papieską Komisję Ecclesia Dei, której sekretarz, ks. prałat Gwidon Pozzo, pogratulował elektowi zaufania, jakim znów, po sześciu latach sprawowania urzędu, obdarzyli go współbracia. Delegaci wybrali również trzech asystentów przełożonego i dwóch doradców – trzecim asystentem został Polak, pochodzący z diecezji łomżyńskiej ks. Andrzej Komorowski. Kapituła odbywająca się w seminarium FSSP pw. Matki Bożej z Guadalupe w Denton w stanie Nebraska potrwa do 18 bm.

Ks. Andrzej Komorowski, asystent przełożonego generalnego FSSP

Ksiądz Jan Berg jest Amerykaninem, ma 42 lata, studiował filozofię w kalifornijskim Kolegium Św. Tomasza z Akwinu oraz teologię w Międzynarodowym Seminarium Duchownym FSSP w Wigratzbad. Papieski Uniwersytet Świętego Krzyża przyznał mu licencjat (na wydziałach teologii katolickiej uczelni wyższych działających na prawie papieskim jest to stopień naukowy pomiędzy magistrem a doktorem).

Bractwo Kapłańskie Św. Piotra zostało założone 18 lipca 1988 r. w cysterskim opactwie Hauterive w Szwajcarii przez 12 księży i grupę seminarzystów, którzy opuścili szeregi FSSPX w związku z konsekracjami biskupimi dokonanymi przez abp. Lefebvre’a trzy tygodnie wcześniej (źródło: fssp.org, 11 lipca 2012).

Skip to content