Przejdź do treści

Szwajcaria: Bractwo Św. Piotra obejmuje kanonicznie bazylikę Matki Bożej Fryburskiej

Bazylika mniejsza pw. Matki Bożej Fryburskiej

29 czerwca br., w uroczystość świętych Piotra i Pawła Apostołów, bp Karol Morerod, który pół roku wcześniej objął we władanie szwajcarską diecezję Lozanny, Genewy i Fryburga, ogłosił, że powierzy bazylikę Matki Bożej Fryburskiej (Notre-Dame de Fribourg) opiece duszpasterskiej księży Bractwa Kapłańskiego Św. Piotra, które w tym mieście posiada swój Dom Generalny.

W sobotę 8 września, w święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, ks. Jan Berg, przełożony generalny FSSP, w obecności wikariusza generalnego tej diecezji, ks. prał. Alana Chardonnensa, oraz kanoników i zgromadzonego duchowieństwa odprawił uroczystą Mszę św., podczas której odczytano stosowny dekret biskupa.

Biskup Karol Morerod jest dominikaninem, byłym rektorem Papieskiego Uniwersytetu Świętego Tomasza z Akwinu i sekretarzem generalnym Międzynarodowej Komisji Teologicznej oraz konsultorem Kongregacji Nauki Wiary i członkiem watykańskiej komisji ds. rozmów doktrynalnych z Bractwem św. Piusa X.

Kościół Notre-Dame de Fribourg został wybudowany na początku XIII stulecia i w 1923 r. podniesiony do godności bazyliki mniejszej. We wrześniu 2011 r. po 24 latach zakończyły się prace archeologiczne i konserwatorskie prowadzone w jego wnętrzu i na dziedzińcu.

1 listopada 1970 r. jeden z poprzedników bp. Moreroda na urzędzie ordynariusza diecezji Lozanny, Genewy i Fryburga, nieżyjący już bp. Franciszek Charriere, erygował kanonicznie Bractwo Kapłańskie św. Piusa X (źródło: riposte-catholique.fr, 17 września 2012).

Skip to content