Przejdź do treści

Polska: Wierni z Poznania i Szczecina odwiedzili miejsce śmierci Renata Lefebvre’a

Renat Lefebvre (1879—1944), kawaler Medalu Wojskowego (fr. Médaille Militaire) przyznanego pośmiertnie za działalność we francuskim ruchu oporu podczas II wojny światowej

W sobotę 29 września wierni związani z Bractwem św. Piusa X i skupieni wokół kaplic w Poznaniu i Szczecinie odwiedzili Słońsk koło Kostrzyna nad Odrą, dawny niemiecki Sonnenburg – miejsce śmierci Renata Lefebvre’a, ojca abp. Marcelego. Dzień wcześniej ks. Jan Jenkins FSSPX, który również uczestniczył w wyjeździe, odprawił w poznańskiej kaplicy pw. św. Józefa requiem za duszę śp. Renata.

Ks. Jan Jenkins i wierni składają kwiaty pod krzyżem-pomnikiem ofiar obozu w Sonnenburgu

Biskup Bernard Tissier de Mallerais FSSPX tak pisze w biografii arcybiskupa o jego ojcu, przyczynach uwięzienia przez Niemców i tragicznej śmierci: „Dzielny przemysłowiec od wybuchu wojny [II wojny światowej] ponownie pracował na rzecz wywiadu belgijskiego. Przekazywał informacje i przechowywał u siebie zbiegłych żołnierzy. Pomagał cywilom chcącym przedostać się do Anglii. 21 kwietnia 1941 r. został zatrzymany przez Gestapo i uwięziony. W ostatnim liście z 9 września 1941 r. tak pisał do rodziny i przyjaciół: «wiecie, że umieram jako francuski katolik, monarchista, bo uważam, że tylko przywrócenie monarchii chrześcijańskich pozwoli Europie i światu odbudować prawdziwy, trwały pokój».

Muzeum martyrologii ofiar obozu w Sonnenburgu

Skazany na śmierć 28 maja 1942 r. w Berlinie za «wywiad na rzecz wroga oraz rekrutację młodych ludzi do walki przeciw niemieckiej Rzeszy», trafił do ciężkiego więzienia w Sonnenburgu (Słońsku). Wyrabiał tam buty z wilgotnej słomy, która przecinała mu palce i powodowała, że skóra schodziła całymi płatami. Do końca pozostał patriotą i w więzieniu sabotował przymusową pracę.

Miejsce, w którym dokonywano egzekucji. Podczas likwidacji więzienia w styczniu 1945 r. Niemcy rozstrzelali tu ponad 900 więźniów

Zimno, wilgoć i choroby skóry nie mogły osłabić ani jego pobożności (nieustannie odmawiał różaniec), ani wiary w zwycięstwo ojczyzny. W wyniku częściowego paraliżu, a następnie omdlenia i pobicia przez strażnika, zmarł w lutym 1944 roku”.

O historii więzienia oraz obozu koncentracyjnego w Sonnenburgu można przeczytać m.in. w Niezależnym Serwisie Informacyjnym kostrzyńskie.info.

Modlitwa różańcowa za dusze zamęczonych i pomordowanych więźniów obozu

Napisy na krzyżu-pomniku ofiar więzienia i obozu koncentracyjnego w Sonnenburgu

Tablica upamiętniająca członków francuskiego ruchu oporu wmurowana na budynku muzeum w Słońsku

Pojoannicki kościół pw. Najświętszej Maryi Panny w Słońsku

Oprócz odwiedzenia miejsc związanych z tragiczną historią więzienia i obozu, uczestnicy wyjazdu zwiedzili również miejscowy gotycki kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej, który — wzniesiony w 1474 r. przez kawalerów maltańskich — w latach 1538—1945 służył protestanckiej gałęzi tego zakonu, do dziś uznającej formalną zależność od rezydującego w Rzymie Wielkiego Mistrza.

Uczestnicy wyjazdu pragną serdecznie podziękować kustoszowi muzeum p. Błażejowi Kaczmarkowi za oprowadzenie po zabytkach Słońska.

Skip to content