Przejdź do treści

USA: Otwarcie przeoratu FSSPX w Chicago

Należące do FSSPX kościół i Akademia Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej w Chicago

2 października północnoamerykański serwis Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X poinformował o otwarciu przeoratu pw. Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej w Chicago. Uroczystość miała miejsce w święto patronalne i była wydarzeniem wieńczącym dotychczasowy, trwający blisko 30 lat etap obecności FSSPX w „Wietrznym Mieście”.

W 1990 r., po kilku latach, gdy księża celebrowali Msze św. w wynajętych salach, Bractwo zakupiło kościół i budynek szkoły przy Oak Park (gdzie otwarto Our Lady Immaculate Academy – jedną z kilku szkół średnich prowadzonych przez Bractwo w USA). Wierni zyskali wówczas stałe miejsce, w którym w niedziele i święta mogli wysłuchać Mszy św. i wziąć udział w katechezach. W tym roku władze amerykańskiego dystryktu FSSPX podjęły decyzję o nabyciu w Chicago nieruchomości i ustanowieniu tam przeoratu. Na ten cel zakupiono nieodległy, przeznaczony do likwidacji klasztor sióstr franciszkanek szkolnych – budynek posiadający wewnętrzną kaplicę, biura, refektarz, salę rekreacyjną, bibliotekę, a nawet własny dziedziniec. Księża Bractwa będą teraz stale posługiwać w Chicago oraz – dzięki bardzo dogodnej lokalizacji przeoratu, położonego blisko autostrady i lotniska – w dawnych i nowo powstałych kaplicach na terenie sąsiednich stanów Wisconsin i Indiana.

Ks. przeor Karol Ward i ks. Józef Dreher przed budynkiem nowo ustanowionego przeoratu

Nowo mianowany przeor, pochodzący z Chicago ks. Karol Ward FSSPX, przez ostatnie lata pełniący posługę przełożonego przeoratu pw. Matki Boskiej Anielskiej w Los Angeles, powiedział: „Przeorat powinien być postrzegany jako miejsce, z którego wiara promieniuje – centrum katolickiej formacji kształtujące i inspirujące wiernych, aby poddawali środkowy zachód USA panowaniu Chrystusa Króla. Mamy nadzieję, że dzięki łasce Bożej otrzymamy więcej kapłanów do pomocy w naszej pracy”.

Chicago jest trzecią co do wielkości metropolią Stanów Zjednoczonych, która przez cała swoją historię stanowiła miejsce osiedlania się emigrantów z krajów katolickich (mieszka tam ponad milion osób przyznających się do polskich korzeni), co sprawia, że wciąż nie zatarł się jego katolicki charakter – swoje siedziby ma tam wiele katolickich instytucji, jest wiele kościołów i szkół, a na przedmieściach niemal na każdym kroku można się natknąć na figury Matki Bożej i świętych. Dlatego – jak podkreśla ks. Ward – przeorat FSSPX jest tam bardzo potrzebny, by przywrócić miasto Kościołowi i Tradycji. W dziele tym będzie mu pomagał ks. Józef Dreher, w ostatnich latach pełniący urząd sekretarza dystryktu USA, nauczyciela w Our Lady Immaculate Academy i duszpasterza wspólnoty wiernych z Mukwonago w stanie Wisconsin.

W grudniu br. Chicago odwiedzi bp Bernard Tissier de Mallerais. Nowo otwarty przeorat będzie służył biskupowi jako „stacja misyjna”, z której będzie wyruszał z posługą sakramentalną do wiernych mieszkających na środkowym zachodzie USA (źródła: sspx.org, catholicforum.fisheaters.com, 2 października 2012).

Skip to content