Przejdź do treści

Bp Bernard Fellay: Wróciliśmy na początek naszej drogi

Paryski kościół St-Nicolas-du-Chardonnet

11 listopada bp Bernard Fellay, przełożony generalny Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X, podczas Mszy św. sprawowanej w kościele St-Nicolas-du-Chardonnet – głównej świątyni francuskiego dystryktu FSSPX – wygłosił kazanie, w którym powtórzył główne tezy wypowiedziane przez siebie w Ecône w uroczystość Wszystkich Świętych. Tym razem jednak konkluzje przełożonego generalnego Bractwa były sformułowane dużo bardziej kategorycznie. Biskup Fellay powiedział m.in:

Tak właśnie, moi drodzy bracia, wygląda sytuacja. I właśnie dlatego jest oczywiste, że od czerwca (…) sprawa pozostaje zablokowana. Jest to powrót na początek naszej drogi.

Jesteśmy dokładnie w tym samym punkcie, w którym abp Lefebvre znajdował się w roku 1974 i 1975. A zatem kontynuujemy naszą walkę. Nie porzucimy zamiaru odzyskania Kościoła, przywrócenia Kościołowi Tradycji. Tradycja jest jego skarbem, jest skarbem Kościoła.

Więc, cóż, będziemy nadal walczyć, oczekując tego szczęśliwego dnia… który nadejdzie, nawet jeśli nie wiemy, kiedy. To się okaże. To jest sekret dobrego Boga. Nadejdzie ten dzień, gdy zostanie wyrwany kąkol – zło, które sprawia, że Kościół cierpi. To jest prawdopodobnie najbardziej dotkliwy kryzys, jaki kiedykolwiek dotknął Kościół (źródło: laportelatine.org, rorate-caeli.org, 12 listopada 2012).

Skip to content