Przejdź do treści

Niemcy: FSSPX uzyskało patent w dziedzinie budowy kościołów

Wnętrze kościoła FSSPX w Schrambergu ze sklepieniem modułowym

14 grudnia 2012 r. Niemiecki Urząd Patentowy (DPMA) zarejestrował wzór użytkowy powstały w ramach działalności gospodarczej i budowlanej prowadzonej przez Bractwo Kapłańskie św. Piusa X. Ochroną patentową został objęty system modułowy umożliwiający budowę samonośnych sklepień sufitowych, które nie wymagają dodatkowych konstrukcji wsporczych. Takie rozwiązanie znacząco ułatwia prace budowlane i wpływa na redukcję kosztów, co naturalnie jest bardzo korzystne dla Bractwa, będące obecnie jedynym stowarzyszeniem życia apostolskiego w Niemczech, które buduje kościoły. W ostatnich latach w tamtejszym dystrykcie FSSPX wzniesiono łącznie 12 nowych świątyń.

To właśnie w czasie montażu drewnianego kasetonowego sklepienia sufitowego w kościele pw. św. Bernarda Badeńskiego w Schrambergu (Szwarcwald) jeden z braci obmyślił sposób jego wykonania wyłącznie z zastosowaniem elementów prostokątnych i bez dodatkowej skomplikowanej konstrukcji nośnej. Później rozwinął swój pomysł i zaprojektował system modułowy, który został objęty ochroną patentową. Ten wzór użytkowy znajduje się obecnie w ofercie niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej (źródło: pius.info, 8 stycznia 2012).

Galerię ilustrującą proces montażu i wygląd sklepienia modułowego można zobaczyć na stronie niemieckiego dystryktu FSSPX. Poniżej reportaż poświęcony budowie kościoła w Schrambergu (w języku niemieckim).

Tagi:
Skip to content