Przejdź do treści

Senegal: Rocznica fundacji klasztoru oo. benedyktynów w Keur Moussa

Kościół opacki w Keur Moussa

Kościół opacki w Keur Moussa

Benedyktyński klasztor w Keur Moussa w Senegalu obchodzi w tym roku 50. rocznicę powstania. Z tej okazji w dniach 10–12 kwietnia odbyło się w Dakarze międzynarodowe sympozjum pod hasłem „Zachowaj w pamięci i czuwaj”. Podczas inauguracyjnej Mszy św. odprawionej w stołecznej katedrze ks. Anioł Maria Niouky oddał hołd założycielowi Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X i przypomniał, że benedyktyni przybyli do Senegalu właśnie za sprawą abp. Lefebvre’a, który w latach 1947–1962 był tam ordynariuszem.

W 1959 r. arcybiskup zwrócił się do opata Solesmes z propozycją fundacji klasztoru na terenie Afryki. „Ponieważ nie było wystarczająco wielu misjonarzy, co skutkowało coraz mniejszą liczą powołań, podjąłem inicjatywę sprowadzenia nowych wspólnot – wyjaśniał arcybiskup, cytowany w biografii pióra bp. Bernarda Tissiera de Mallerais’go pt. Marcel Lefebvre. Życie. „Ostatni przybyli benedyktyni z Solesmes – kontynuuje bp Tissier. – Na początku lat 50. abp Lefebvre poprosił opata Germana Coziena o założenie klasztoru w Senegalu. Jego następca, opat Jan Prou był tym, który dokonał tego dzieła. W lutym 1961 r. przybył do Dakaru, aby poszukać odpowiedniego miejsca i ponownie w listopadzie, aby nadzorować pierwsze prace budowlane we wsi Keur Moussa. To wówczas do Senegalu przybyło dziewięciu mnichów z Francji, którzy dali początek klasztorowi Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Keur Moussa, na ziemi podarowanej przez archidiecezję dakarską.

Kamień węgielny poświęcono i wmurowano 25 czerwca 1962 r. Tego dnia, w obecności nowo zainstalowanego ordynariusza Dakaru abp. Jacka (Hyacinthe’a) Thiandouma, o. Filip Champetier de Ribes – 22 lata później, w 1984 r., wybrany pierwszym opatem Keur Moussa – w ten sposób mówił o abp. Marcelim: „Wasza Ekscelencja zna powody, które skłoniły opata Solesmes do założenia tego klasztoru, co uczynił na prośbę Waszego poprzednika, abp. Lefebvre’a, którego nie sposób dziś nie wspomnieć z serdeczną wdzięcznością. Wiemy, że raduje się z nami, widząc jak spełniło się jego długo żywione pragnienie, ponieważ on – w duchu wielkiej wiary – już dawno zrozumiał ważną rolę wspólnot kontemplacyjnych w życiu Kościoła. Odchodząc zostawił nam list o modlitwie, który w prosty i głęboki sposób wyraża tradycyjne nauczanie Kościoła na ten temat”.

Obecnie w opactwie Niepokalanego Poczęcia w Keur Moussa modli się i pracuje 44 mnichów pochodzących z Senegalu, Francji, Gabonu, Gwinei, Kamerunu i Kongo, a nieopodal, w Keur Guilaye, rozpoczęto budowę klasztoru żeńskiego (źródło: dici.org, 26 kwietnia 2013).

Skip to content