Przejdź do treści

Francja: Zmarł ks. Dominik Lagneau FSSPX

Ks. Dominik Lagneau

Ks. Dominik Lagneau

W niedzielę 12 maja br. zmarł ks. Dominik Lagneau FSSPX, przełożony domu kontemplacyjnego dla księży Bractwa św. Piusa X w Montgardin, w południowo-wschodniej Francji. W chwili śmierci (spowodowanej atakiem serca) kapłan modlił się w sanktuarium Matki Bożej w nieodległym Saint-Étienne-le-Laus.

Ks. Lagneau wstąpił do seminarium Bractwa w Ecône w połowie lat 70 XX w. i tam 29 czerwca 1981 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk abp. Marcelego Lefebvre’a. Po święceniach posługiwał w przeoracie św. Franciszka de Regis w Unieux nieopodal Lyonu (także jako przełożony), a następnie wykładał w seminariach duchownych Bractwa we Flavigny i Ecône. Zdobyte tam doświadczenie wykorzystywał w czasie trwającej 13 lat posługi jako dyrektor seminarium duchownego pw. Matki Bożej Współodkupicielki w La Reja w Argentynie. Po powrocie do Francji prowadził pracę duszpasterską w przeoratach w Gastines i Grenoble-Meylan, a ostatnio został przełożonym otwartego w 2011 r. domu kontemplacyjnego w Montgardin; był również kapelanem Rycerstwa Niepokalanej.

Ks. Lagneau błogosławi uczestników Tour de France

Ks. Lagneau błogosławi uczestników Tour de France

Requiem za duszę zmarłego kapłana zostanie odprawione w piątek 17 maja br. przez bp. Bernarda Fellaya, przełożonego generalnego FSSPX, w pofranciszkańskim kościele pw. św. Andrzeja w Gap – świątyni, w której zwykle celebrowana jest Msza „indultowa”. Zaproszenie do skorzystania z ołtarza wystosował miejscowy ordynariusz bp Jan Michał di Falco.

Ks. Dominik Lagneau stał się szerzej znany po tym, gdy podczas ubiegłorocznego wyścigu kolarskiego Tour de France, stojąc przy szosie w Gastines (gdzie głosił rekolekcje ignacjańskie) błogosławił przejeżdżających zawodników – zwróciło to uwagę realizatorów transmisji i wielu dziennikarzy (źródło: laportelatine.org, 13 maja 2013).

Skip to content