Przejdź do treści

Nigeria: Sakrament bierzmowania w przeoracie w Enugu

Bp Bernard Tissier de Mallerais bierzmuje wiernych w Enugu

Bp Bernard Tissier de Mallerais bierzmuje wiernych w przeoracie pw. Św. Michała Archanioła w  Enugu

Na przełomie maja i czerwca br. bp Bernard Tissier de Mallerais, odbywający podróż duszpasterską po placówkach Bractwa św. Piusa X w Afryce Zachodniej, odwiedził Nigerię, gdzie w mieście Enugu oczekiwali na niego wierni pragnący przyjąć sakrament bierzmowania.

W czwartek 30 maja, w święto Bożego Ciała, bp Tissier de Mallerais wraz z ks. Ludwikiem Duvergerem, przełożonym afrykańskiego dystryktu FSSPX, opuścili Libreville – stolicę Gabonu – i drogą lotniczą udali się do stolicy Nigerii. Po wylądowaniu i spędzeniu nocy w jednym z domów zakonnych w Lagos, kolejnym samolotem udali się do oddalonego o 700 km miasta Enugu, gdzie w ubiegłym roku ustanowiono przeorat Bractwa noszący wezwanie św. Michała Archanioła.

Na lotnisku w Enugu obu duchownych powitał ks. Grzegorz Obih, który obecnie sam prowadzi w tym mieście pracę duszpasterską. W przeoracie na biskupa oczekiwał również ks. Benedykt Laignelot, który specjalnie z tej okazji przybył z Durbanu w Republice Południowej Afryki, oraz dwóch zaprzyjaźnionych nigeryjskich księży diecezjalnych – Jan Bosco i Krzysztof.

W niedzielę 2 czerwca bp Tissier de Mallerais udzielił bierzmowania aż 55 osobowej grupie wiernych, z których część przybyła z innych, często odległych miast Nigerii, a niektórzy nawet z odległej o 900 km Ghany. Jeden z bierzmowanych przybył w ostatniej chwili, gdy biskup kończył już namaszczanie olejem Krzyżma św. – po wielogodzinnej podróży autobusem, niemal u celu podróży został napadnięty i obrabowany, ale mimo to zdążył na czas, by paść na kolana przed biskupem i otrzymać znamię Ducha Świętego.

W serwisie internetowym francuskiego dystryktu FSSPX można zobaczyć fotografie ilustrujące te wydarzenia: poświęcenie dzwonów zainstalowanych w przeoracie jesienią ubiegłego roku, udzielanie sakramentu bierzmowania, Mszę św., procesję z Najświętszym Sakramentem oraz wspólny posiłek po zakończeniu uroczystości (źródło: laportelatine.org, czerwiec 2013).

 

Czytaj również: Uroczyste otwarcie i poświęcenie przeoratu pw. św. Michała Archanioła w Enugu, Nowy przeorat w mieście Enugu.

Skip to content