Przejdź do treści

USA: W Arizonie powstaje nowy kościół FSSPX

Projekt nowego kościoła FSSPX w Phoenix
Projekt nowego kościoła FSSPX w Phoenix

Od 1978 r. księża Bractwa Kapłańskiego Świętego Piusa X w Phoenix w Arizonie pełnili służbę Bożą w dawnym zborze protestanckim przystosowanym do potrzeb kultu katolickiego. W 1995 r. wierni zakupili i podarowali Bractwu przylegający do kościoła sad, z myślą o tym, żeby w przyszłości wykorzystać go pod budowę nowej świątyni.

Prezbiterium przyszłej świątyni
Prezbiterium przyszłej świątyni

W końcu w 2010 r., gdy warunki ekonomiczne pozwoliły na wbicie pierwszej łopaty pod budowę przyszłego kościoła pw. Matki Bożej Bolesnej, zorganizowano uroczyste poświęcenie, którego dokonał ks. Arnold Rostand, przełożony północnoamerykańskiego dystryktu FSSPX. Ze względów finansowych prace rozłożono na kilka lat.

Projekt świątyni nawiązuje do hiszpańskiego stylu kolonialnego, a w związku z tym, że Phoenix to bardzo prężny ośrodek duszpasterski notujący stały wzrost liczby wiernych, kościół będzie wyposażony w aż 750 miejsc siedzących, a w kryptach pomieści trzynaście ołtarzy, przy których będą celebrować księża przybywający tam na rekolekcje (źródło: sspx.org, 26 czerwca 2013).

Obecny stan budowy ilustrują poniższe fotografie:

.
.
.
.
.
.
Skip to content