Przejdź do treści

Kanada: Międzynarodowa konferencja Fatima – ścieżka ku pokojowi z udziałem ks. Karola Stehlina FSSPX

  • przez
Ks. Karol Stehlin FSSPX przemawia podczas konferencji Fatima: Path to Peace!

Ks. Karol Stehlin FSSPX przemawia podczas konferencji Fatima: Path to Peace!

W dniach 8–13 września br. w Niagara Falls w kanadyjskiej prowincji Ontario odbyła się międzynarodowa konferencja pod nazwą Fatima: Path to Peace! Organizatorem tego spotkania było założone w 1978 r. i kierowane przez ks. Mikołaja Grünera stowarzyszenie Centrum Fatimskie, będące również wydawcą kwartalnika „Fatima Crusader” (ang. Krzyżowiec Fatimski), który w Kanadzie i USA ma ponad milion czytelników.

W tegorocznej trzynastej już konferencji wzięli udział m.in.: Ignacy Józef III Younan – syryjskokatolicki patriarcha Antiochii; ks. prał. Patryk Perez – teolog, badacz modernizmu w Kościele, propagator orędzia fatimskiego i specjalista w zakresie liturgii rzymskiej; wspomniany wyżej ks. Mikołaj Grüner; ks. Paweł Kramer – biblista, badacz objawień Matki Bożej, autor publikacji nt. katolickiego tradycjonalizmu i wydawca przeglądu „The Devil’s Final Battle”; ks. Karol Stehlin – przełożony Bractwa Kapłańskiego Świętego Piusa X w Europie Wschodniej i ekspert w dziedzinie mariologii; Ronald (Ron) Paul – członek Izby Reprezentantów USA, który dwukrotnie (w 2008 i 2012 r.) ubiegał się o nominację Partii Republikańskiej w wyborach prezydenckich, członek zboru baptystycznego; dr Piotr Chojnowski – filozof i politolog, specjalista z dziedziny tomizmu i katolickiej nauki społecznej; Jan Vennari – pisarz, naukowiec, katecheta i wydawca miesięcznika „Catholic Family News”; Krzysztof Ferrara – prawnik i katolicki publicysta; dr Robert Sungenis – katolicki teolog, apologeta, prezes Catholic Apologetics International; Michał Matt – publicysta i wydawca dwutygodnika „The Remnant”; dr Paweł A. Byrne – neonatolog i pediatra, specjalista w dziedzinie etyki medycznej, były prezes Catholic Medical Association; Marian (Mario) Berghezio, członek Parlamentu Europejskiego z ramienia włoskiej Ligii Północnej, propagator orędzia fatimskiego; Brian McCall – prawnik i pisarz zajmujący się m.in. etyką w biznesie oraz Wilhelm F. Jasper – redaktor „The New American”, dziennikarz śledczy, przez dwie dekady reporter przy ONZ.

Konferencja w Niagara Falls odbywała się w cieniu wojny domowej w Syrii i dyplomatycznych zmagań mocarstw w sprawie zbrojnej interwencji oraz papieskiego apelu o zachowanie pokoju. W związku z tym, a także w związku z udziałem w konferencji patriarchy Ignacego Józefa III oraz dr Ronalda Paula – zdecydowanego przeciwnika militarnej interwencji USA na Bliskim Wschodzie – konferencja wzbudziła większe niż dotąd zainteresowanie mediów świeckich. Niestety, większość dziennikarzy nie skupiła się na treści i przesłaniu konferencji, ale próbowała ją storpedować, m.in. za pomocą nacisków na prelegentów, by odmówili w niej udziału, oraz zarzutów wobec członków Centrum Fatimskiego o ich rzekomy antysemityzm.

W wigilię święta Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, zapraszając do udziału w konferencji, ks. Grüner powiedział m.in.: „Po licznych perturbacjach spowodowanych przez rozhisteryzowane liberalne media pora wrócić do właściwego przesłania konferencji i podkreślić to, czego ona rzeczywiście dotyczy: pokoju na świecie, możliwego do osiągnięcia dzięki poświęceniu Rosji Niepokalanemu Sercu Maryi, która sama domagała się tego podczas objawień w Fatimie. Oto, co łączy katolickich prelegentów – i nie ma znaczenia, jakie mają poglądy na inne kwestie”.

Procesja ku czci Matki Bożej Fatimskiej ulicami Niagara Falls

Procesja ku czci Matki Bożej Fatimskiej przechodzi ulicami Niagara Falls

Ks. Karol Stehlin, który już po raz drugi wziął udział w konferencji organizowanej przez Centrum Fatimskie, wygłosił wykład zatytułowany Św. Maksymilian Maria Kolbe, Fatima i osobiste poświęcenie się Matce Bożej (osoby władające językiem angielskim mogą wysłuchać go poniżej) oraz poprowadził procesję ku czci Najświętszej Maryi Panny ulicami Niagara Falls (źródła: fatima.org, fatimapathtopeace.org, wrzesień 2013).

Wystąpienie x. Karola Stehlina FSSPX:
Skip to content