Przejdź do treści

Litwa: Ks. Marek Potvin FSSPX rozpoczyna posługę w Kownie

Wierni witają ks. Marka Potvina FSSPX w przeoracie w Kownie
Wierni witają ks. Marka Potvina w Kownie

W ostatnich dniach sierpnia br. do przeoratu Bractwa św. Piusa X w Kownie przybył ks. Marek Potvin, skierowany na Litwę aby wspomóc w pracy duszpasterskiej kowieńskiego przeora ks. Jana (Shane’a) Pezzuttiego i ks. Wernera Boesingera, ponieważ ks. Józef Persie, dotąd rezydujący na Litwie, został przeniesiony do Kanady.

Ks. Marek Potvin jest Kanadyjczykiem, pochodzi z niewielkiego miasteczka Strathmore w stanie Alberta (południowo-zachodnia część kraju), a edukację i formację kapłańską odebrał w seminarium duchownym FSSPX pw. św. Tomasza z Akwinu w Winonie w Stanach Zjednoczonych. Ks. Potvin święcenia kapłańskie przyjął 21 czerwca br. z rąk bp. Alfonsa de Galarrety.

Księża pracujący w przeoracie pw. św. Kazimierza posługują wiernym mieszkającym na terenie Litwy, Estonii, Białorusi i północno-zachodniej Rosji. Na Litwie funkcjonują dwie kaplice FSSPX – jedna pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia przy kowieńskim przeoracie, a druga pw. św. Józefa w Szawlach na Żmudzi. W Tallinie funkcjonuje kaplica pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny, którą księża odwiedzają w pierwszą i trzecią niedzielę miesiąca (okazjonalnie Msza św. odprawiana jest także w Tartu); w Mińsku Bractwo obsługuje kaplicę pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, gdzie Msze św. są sprawowane w każdą trzecią niedzielę miesiąca. W Moskwie Bractwo ma do dyspozycji kaplicę prywatną, w której Msze św. są celebrowane raz w miesiącu (źródła: fsspx.lt, honneurs.free.fr [WikiMissa], wrzesień 2013).

Fotografie z powitania ks. Potvina w przoracie św. Kazimierza i jego poprymicyjnych Mszy św. odprawionych w Kownie i Szawlach można zobaczyć na litewskiej stronie internetowej FSSPX.

Skip to content