Przejdź do treści

Niemcy: Odnowienie poświęcenia Niemiec Niepokalanemu Sercu Maryi (galeria fotograficzna)

Procesja maryjna. Fulda. FSSPX
Procesja maryjna w Fuldzie prowadzona przez
księży FSSPX

7 września br., w pierwszą sobotę miesiąca i w przededniu liturgicznego wspomnienia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, kapłani i wierni niemieckiego dystryktu Bractwa Kapłańskiego Świętego Piusa X kolejny raz pielgrzymowali do Fuldy, aby odnowić akt poświęcenia swojej ojczyzny Jej Niepokalanemu Sercu.

Po raz pierwszy takiej konsekracji dokonali w 1954 r. niemieccy biskupi zebrani w Fuldzie przy grobie św. Bonifacego, patrona Niemiec, ale pamięć o tym wydarzeniu nie była pielęgnowana i szybko uległo ono zapomnieniu. W 2004 r., w 50. rocznicę pierwszej konsekracji, księża FSSPX odnowili ten akt i odtąd ponawiają go każdego roku – tym razem już po raz dziesiąty.

W uroczystościach, oprócz duchowieństwa, wzięło udział ponad 600 wiernych reprezentujących wszystkie niemieckie wspólnoty wiernych związanych z FSSPX. Organizatorem tegorocznej pielgrzymki było stowarzyszenie Katholische Jugendbewegung (niem. ‘Ruch Młodzieży Katolickiej’, KJB), którego 120 wolontariuszy obsługiwało to wydarzenie – młodzież niosła feretron z figurą Matki Bożej Fatimskiej, prowadziła śpiew, zapewniała nagłośnienie i pomoc medyczną, dbała o porządek itp. Wśród uczestników znalazło się również wiele młodych małżeństw z dziećmi, zawdzięczających swoją formację duchową właśnie KJB.

Pielgrzymi nawiedzili leżący na wzgórzu Frauenberg kościół franciszkanów, gdzie znajduje się figura Matki Bożej, przed którą odbyła się konsekracja w 1954 r., a następnie przeszli na Plac Zamkowy, gdzie wysłuchali mowy dr. Waltera Hoeresa, uznanego niemieckiego filozofa epistemologa i scholastyka, wykładowcy w seminarium w Zaitzkofen. Stamtąd wyruszyli z czterogodzinną procesją, zakończoną nabożeństwem odprawionym w barokowej głównej sali starej fuldeńskiej oranżerii stojącej naprzeciwko katedry. Uczestnicy mogli wówczas adorować i zostali pobłogosławieni relikwiami św. Bonifacego (źródło: pius.info, 9 września 2013).

Relację fotograficzną ilustrującą to wydarzenie można zobaczyć na stronie internetowej niemieckiego dystryktu FSSPX: część 1, część 2, część 3.

Fulda leży w Hesji, kraju związkowym w środkowej części Niemiec. Miasto rozwinęło się wokół opactwa benedyktyńskiego założonego w przez św. Bonifacego (ok. 672–754) i stało się ważnym ośrodkiem misyjnym. Fulda jest siedzibą biskupstwa założonego przez tego świętego męczennika i patrona Niemiec, którego doczesne szczątki po dziś dzień są czczone w miejscowej katedrze. Zgodnie z tradycją, raz w roku u jego grobu zbierają się biskupi należący do Konferencji Episkopatu Niemiec.

Skip to content