Przejdź do treści

Polska: Klerycy z Zaitzkofen z wizytą w Poznaniu

Klerycy FSSPX i poznańscy wierni przed kościołem farnym
Klerycy FSSPX i poznańscy wierni przed kościołem farnym

W dniach 30.08–1.09 br. wierni skupieni wokół poznańskiej kaplicy Bractwa Kapłańskiego Świętego Piusa X gościli polskich kleryków formowanych i studiujących w seminarium FSSPX w bawarskim Zaitzkofen; gośćmi byli trzej – wyświęceni w tym roku – diakoni: Szymon Bańka, Krzysztof Gołębiewski i Hubert Kuszpa oraz kl. Tomasz Fidos, który rozpoczyna teraz trzeci rok formacji.

W seminarium pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Zaitzkofen istnieje (podobnie jak w polskich seminariach duchownych) zwyczaj, że w Niedzielę Dobrego Pasterza klerycy opuszczają mury uczelni, odwiedzając wspólnoty parafialne i starając się przybliżyć wiernym przebieg formacji kapłańskiej. Takie odwiedziny mają również za zadanie podbudowanie danej wspólnoty, zapoznanie wiernych z przyszłymi księżmi i wzbudzenie kolejnych powołań do stanu duchownego. Podczas tegorocznej wizyty w jednej z kaplic FSSPX w Niemczech, wśród polskich kleryków zrodził się pomysł, by odwiedzić także jedną z kaplic w Ojczyźnie – wybrano Poznań w XV niedzielę po Zesłaniu Ducha Świętego.

Uroczysta Msza św. celebrowana przez ks. Łukasza Szydłowskiego FSSPX
Uroczysta Msza św. celebrowana przez
ks. Łukasza Szydłowskiego FSSPX

Głównym punktem wizyty w Grodzie Przemysła była uroczysta Msza św. sprawowana w kaplicy FSSPX pw. św. Józefa. Celebrował przybyły z Warszawy ks. Łukasz Szydłowski, nowo mianowany przeor stołecznego domu Bractwa, funkcję diakona pełnił kl. Krzysztof Gołębiewski, subdiakona kl. Hubert Kuszpa, a kl. Szymon Bańka wygłosił kazanie o katolickim kapłaństwie. Pozostałą asystę liturgiczną zapewniła grupa ministrantów zrzeszona w poznańskiej gildii Archikonfraterni Św. Szczepana, a oprawę muzyczną – schola złożona z miejscowych wiernych. We Mszy św. uczestniczyli także goście przybyli z tej okazji z Wrocławia i Szczecina.

dk. Banka. Kazanie.
Dk. Szymon Bańka FSSPX
głosi kazanie

Po zakończeniu liturgii uczestnicy udali się na Stary Rynek do Pałacu Działyńskich, gdzie w Sali Malinowej odbył się wykład i pokaz prezentacji multimedialnej na temat formacji i studiów w seminarium Najświętszego Serca Jezusowego. Wykład wygłosił i na pytania zgromadzonych odpowiadał kl. Krzysztof Gołębiewski. Po zakończeniu oficjalnej części spotkania, podczas poczęstunku, uczestnicy mieli jeszcze okazję do rozmowy z gośćmi.

W trakcie trzech dni pobytu klerycy wraz z goszczącymi ich rodzinami zwiedzali Poznań i jego okolice. W mieście były to: katedra św. Piotra i Pawła wraz z kryptami i Złotą Kaplicą, barokowa poznańska fara, franciszkański kościół pw. św. Antoniego Padewskiego, podominikański kościół Matki Bożej Pocieszenia, kościółek Najświętszej Krwi Pana Jezusa, poreformacki kościół św. Kazimierza (obecnie w rękach polskokatolików) oraz Stary Rynek z muzeum wojskowości; podróżując wokół Poznania klerycy zwiedzili: zamek w Kórniku, dworek Romana Dmowskiego, nowicjat werbistów w Chludowie oraz Kiekrz, w którym przez pewien czas mieszkała św. siostra Faustyna i gdzie miała jedno z pierwszych objawień (źródło: informacja własna).

Wspominając niedawny pobyt w Poznaniu jeden z kleryków napisał m.in.: „Wizyta w stolicy Wielkopolski zaczęła się od dyskusji z napotkaną siostrą zakonną na temat konieczności noszenia sutanny. Zakonnica – sama w habicie – niestety starała się udowodnić, że jest to zły pomysł. Na szczęście wydarzenia dalszej części dnia pokazały, że jest wprost przeciwnie, bowiem ku naszemu zaskoczeniu pozdrawiało nas bardzo wielu przechodniów, w większości ludzie młodzi. W szczególności głęboko w pamięć zapadnie nam człowiek deklarujący się jako ateista, który wyrażał swoje uznanie dla faktu, że ktoś chce otwarcie dawać świadectwo wiary nosząc strój duchowny. Co prawda słowa uznania («szacun, szacun!») okrasił kilkoma wulgaryzmami, ale nie były one skierowane przeciw nam – był to raczej wyraz jego entuzjazmu i zaskoczenia. Cóż, początki nawrócenia (miejmy nadzieję) nie zawsze muszą być bardzo zgrabne…”

Czytaj również:

Święcenia wyższe w seminarium w Zaitkofen, Święcenia subdiakonatu w seminarium w Zaitzkofen

Skip to content