Polska: Nowi członkowie Archikonfraterni św. Szczepana

Ks. Jan Jenkins FSSPX nakłada ministrantom odznaki Archikonfraterni

Ks. Jan Jenkins FSSPX nakłada ministrantom odznaki Archikonfraterni Świętego Szczepana

W niedzielę 29 września br., w liturgiczne wspomnienie św. Michała Archanioła, w poznańskiej kaplicy Bractwa Kapłańskiego Świętego Piusa X miała miejsce uroczystość włączenia trzech nowych ministrantów w szeregi miejscowej kapituły Archikonfraterni Świętego Szczepana. Obrzędu dokonał ks. Jan Jenkins FSSPX.

Znak archikonfraterni z zawołaniem Regnare est qui servire (łac.'ten panuje, kto służy')

Znak archikonfraterni z zawołaniem Regnare est qui servire (łac.’ten panuje, kto służy’)

Podczas Mszy św., po odśpiewaniu Credo, kandydaci uklęknęli przed ołtarzem, a schola zaintonowała psalm Quam dilecta tabernacula tua, Domine virtutum! (łac. Jakże są wdzięczne przybytki Twe, Panie!). Po oracji, zapytani przez celebransa, kandydaci odpowiedzieli, że proszą o błogosławieństwo Boga Wszechmogącego i przyjęcie do Archikonfraterni św. Szczepana dla służących przy ołtarzu oraz przyrzekli, że będą służyć z szacunkiem i przestrzegać zasad tego bractwa. „Ofiaruję się Bogu Wszechmogącemu – mówili nowi konfratrzy – Najświętszej Maryi zawsze Dziewicy i naszemu patronowi św. Szczepanowi i przyrzekam służyć najlepiej jak umiem – z szacunkiem, rozumnie i regularnie, dla chwały Boga i swego wiecznego zbawienia”. Wówczas kapłan pobłogosławił odznaki arcybractwa i nałożył je każdemu z nowo przyjętych, mówiąc: „Przyjmij znak twojego wstąpienia do Archikonfraterni Świętego Szczepana, abyś zawsze ciesząc się jego wstawiennictwem prowadził święte życie”. Później odmówił orację, w której prosił Pana Jezusa, który przyszedł nie po to, aby Mu służono, ale aby służyć, by udzielił ministrantom – tak, jak św. Szczepanowi, ich patronowi – łaski wiernej służby przy świętym ołtarzu Boga i rozpalił w ich sercach i umysłach pragnienie czynienia wszystkiego na Jego chwałę. Następnie pokropił ich wodą święconą i udzielił błogosławieństwa, a lud zaśpiewał hymn, wzywając wstawiennictwa Pierwszego Męczennika (źródło: informacja własna, 29 września 2013).

Ks. Jenkins przed ołtarzem wraz z nowymi członkami Archikonfraterni i ceremoniarzem

Ks. Jan Jenkins z nowymi członkami archikonfraterni i ceremoniarzem

Konfraternia Świętego Szczepana powstała w marcu 1905 r. z inicjatywy ks. Hamiltona MacDonalda, kapelana klasztoru Najświętszego Serca Pana Jezusa w Hammersmith na przedmieściach Londynu; w październiku abp Franciszek Bourne, ordynariusz Westminsteru poprosił papieża św. Piusa X o błogosławieństwo dla nowej organizacji, a papież udzielił go osobiście w dniu 5 listopada. W maju 1906 r. konfraternia otrzymała przywilej korzystania z kilku zupełnych oraz cząstkowych odpustów, które jej członkowie mogli uzyskać w określone święta, w godzinę śmierci i po odmówieniu wskazanych modlitw. W grudniu papież podniósł konfraternię do rangi arcybractwa i nadał jej prawo przyłączania konfraterni o podobnym charakterze spoza archidiecezji westminsterskiej, ale w obrębie Wysp Brytyjskich. W 1934 r. papież Pius XI rozszerzył ten przywilej na całe imperium brytyjskie. W 1955 r. arcybractwo świętowało złoty jubileusz i zorganizowało pielgrzymkę do Rzymu. Podczas audiencji papież Pius XII zarekomendował przyjęcie jako patrona św. Piusa X, który rok wcześniej został ogłoszony świętym. Po II Soborze Watykańskim organizacja uległa wpływom modernistycznym i utraciła swego pierwotnego ducha i charakter. W 1981 r. ks. Damian Carlile FSSPX stworzył kapitułę archikonfraterni przy kaplicy FSSPX pw. Dzieciątka Jezus i św. Józefa w australijskim mieście Rockdale (przedmieścia Sydney). Uczynił to razem z dawnymi członkami bractwa, którzy swoje przyrzeczenia składali w latach 60. w Anglii i Australii. W 1985 r. z członkami Archikonfraterni Świętego Szczepana spotkał się abp Lefebvre, który udzielał bierzmowania wiernym skupionym wokół kaplicy w Rockdale. Na przełomie lat 80. i 90. XX wieku ks. Teodor Angele rozszerzył działalność konfraterni na cały australijski i nowozelandzki dystrykt FSSPX, a w 1994 r. pochodzący z Australii ks. Piotr Scott FSSPX, przełożony generalny dystryktu Stanów Zjednoczonych, który znał konfraternię z rodzinnego kraju, utworzył jej oddziały w Kansas City (Missouri), Cincinnati (Ohio) i Fort Wayne (Indiana). Trzy lata później w Meksyku, przy kaplicy FSSPX pw. Chrystusa Króla i Najwyższego Kapłana w Ciudad Juarez, powstała pierwsza kapituła konfraterni utworzona poza krajem anglosaskim: dla konfraterni działającej pod auspicjami FSSPX zaczęła się nowa era. W 1998 r. powstała kapituła na Filipinach (licząca 80 członków i stanowiąca największą kapitułą podległą FSSPX) oraz w Irlandii, w 2001 r. konfraternia powróciła do Anglii, a 6 stycznia 2013 r., w poznańskiej kaplicy FSSPX, powstała jej pierwsza polska kapituła.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Apostolat, Polska, Z historii FSSPX i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.