Przejdź do treści

USA: Śluby w nowicjacie braci FSSPX w Winonie

29 września, w dniu, w którym Kościół wspomina św. Michała Archanioła, bracia należący do Bractwa Kapłańskiego Świętego Piusa X obchodzą swoje święto patronalne. Święto zwyczajowo jest też dniem składania i odnawiania przez nich ślubów zakonnych.

Seminarium św. Tomasza z Akwinu w Winonie, gdzie mieści się nowicjat braci FSSPX

Seminarium św. Tomasza z Akwinu w Winonie, gdzie mieści się amerykański nowicjat dla braci FSSPX

W tym roku w należącym do FSSPX seminarium św. Tomasza z Akwinu w Winonie w USA, gdzie mieści się amerykański nowicjat dla braci, swoje pierwsze śluby złożyło trzech młodych mężczyzn pragnących całkowicie poświęcić swe życie Bogu; podczas tej samej uroczystości, która miała miejsce w kaplicy seminaryjnej, śluby odnowiło także pięciu braci. Wydarzenie stanowiło kulminacyjny punkt sześciodniowych rekolekcji opartych na naukach Ojców Pustyni i wygłoszonych przez ks. Jana Karola Iscarę. W rekolekcjach wzięło udział 18 braci FSSPX.

Zgodnie ze statutem nadanym przez abp. Lefebvre’a, bracia najpierw składają śluby na rok, a następnie dwa razy na trzy lata, by dopiero potem móc prosić o zgodę na złożenie ślubów wieczystych. Pierwsza profesja zakonna ma miejsce po roku nowicjatu.

W przededniu święta św. Michała do grona braci-nowicjuszy dołączyło także dwóch postulantów, którzy zostali obłóczeni – nałożono im czarną sutannę i prosty pas. Bracia wybrali imiona Albert Maria i Filip.

Obecnie Bractwo św. Piusa X ma w swoich szeregach ponad 110 braci, których zadaniem jest pomoc kapłanom zarówno przez fizyczną pracę, jak i przez uczestnictwo w pracy apostolskiej (sspx.org, 29 września 2013).

Skip to content