Przejdź do treści

USA: Wiecha i poświęcenie kamienia węgielnego kościoła FSSPX w Phoenix

Księża i bracia FSSPX przy ostatniej krokwi dachu budowanego kościoła Matki Bożej Bolesnej w Phoenix
Księża i bracia FSSPX pozują do fotografii przy ostatniej, stalowej krokwi dachu kościoła MB Bolesnej

4 i 5 października br. w Phoenix w Arizonie odbyły się uroczystości związane z położeniem ostatniej krokwi dachu kościoła pw. Matki Bożej Bolesnej i poświęceniem kamienia węgielnego.

Zakończenie budowy konstrukcji dachu nowej świątyni
Zakończenie budowy konstrukcji dachu nowej świątyni

W piątek, w pierwszym dniu uroczystości, miała miejsce ceremonia topping out (w Polsce znana jako zawieszenie wiechy), na którą – na zaproszenie miejscowego duszpasterza ks. Franciszka Riccominiego – przybył przełożony amerykańskiego dystryktu FSSPX ks. Arnold Rostand oraz ks. Trevor Bruffit, który obecnie pracuje w Venecie w Oregonie, a w czasach swojej posługi w Phoenix zainicjował tę budowę. Obecni byli także inni księża Bractwa św. Piusa X, bracia i siostry zakonne oraz ok. 250 wiernych, pośród których znajdowali się m.in. wykonawcy budowy, przedstawiciele podwykonawców oraz uczniowie miejscowej szkoły FSSPX pw. Matki Bożej Bolesnej. Zgodnie z miejscową tradycją, przed ukończeniem konstrukcji dachu uczestnicy uroczystości złożyli na ostatniej krokwi swe podpisy.

Bp Tissier de Mallerais dokonuje poświęcenia kamienia węgielnego
Bp Tissier de Mallerais dokonuje poświęcenia kamienia węgielnego

W sobotę odbyła się ceremonia poświęcenia kamienia węgielnego, której dokonał przybyły z Chicago bp Bernard Tissier de Mallerais w obecności ponad 300 uczestników, m.in. benedyktynów przybyłych z klasztoru pw. Matki Bożej z Guadalupe z Silver City w Nowym Meksyku.

W uroczystościach wzięli udział również benedyktyni z Silver Creek
W uroczystościach wzięli udział również benedyktyni z Silver City

Ta uroczystość – inaczej niż poprzednia – dla budowy miała znaczenie tylko symboliczne, ale niosła ze sobą bardzo ważne treści religijne, bowiem biskup święcił kamień na pamiątkę słów skierowanych do Żydów przez św. Piotra, który powiedział o Panu Jezusie: „kamień, który został odrzucony przez was budujących, który stał się kamieniem węgielnym”. Na kamieniu został wyryty napis: „kościół pw. Matki Bożej Bolesnej, 5 października 2013. Stabat iuxta crucem Iesu mater eius” (łac. stała obok krzyża Jezusowego matka jego, J 19, 25) (źródło: sspx.org, 10 października 2013).

Czytaj również: USA: W Arizonie powstaje nowy kościół FSSPX

Skip to content