Przejdź do treści

Francja: Obłóczyny w klasztorze karmelitanek w Eynesse (galeria fotograficzna)

Nowicjuszka dokonuje prostracji w chórze panien klasztoru w Eynesse
Obłóczona nowicjuszka leży krzyżem w kaplicy chóru panien w klasztorze w Eynesse

9 listopada br. w żeńskim tradycyjnym karmelu ścisłej obserwancji pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Eynesse w Akwitanii miała miejsce uroczystość, podczas której jedna z dotychczasowych postulantek otrzymała strój zakonny i została przyjęta do nowicjatu.

W kościele zakonnym, w chórze panien mieszczącym się za kratą po prawej stronie prezbiterium, siostry przygotowały czarny całun, na którym postulantka dokona prostracji – legnie krzyżem. Na początku ceremonii zakonnice poprzedzone przez siostry niosące krzyż i świece, śpiewając hymn O gloriosa Virginum (‘O Dziewico uwielbiona’) procesyjnie weszły do kaplicy chórowej. Postulantka uklęknęła przy kracie, a siostry wspólnie wezwały do modlitwy za nią, aby stała się godna obietnic Chrystusowych. Następnie ks. Jakub Laguerie, drugi asystent przełożonego francuskiego dystryktu FSSPX, zasiadający wraz z asystą liturgiczną w prezbiterium, zapytał postulantkę czego pragnie, a ta odpowiedziała, że „miłosierdzia Bożego, ubóstwa zakonnego i życia we wspólnocie sióstr”. Następnie ks. Laguerie zapytał ją, czy z dobrej i nieprzymuszonej woli chce przyjąć habit zakonny, czy ma wolę wytrwania w zakonie do końca życia i czy chce przystąpić do tej wspólnoty jedynie ze względu na miłość i bojaźń Bożą, a ona odpowiedziała: „Tak, ojcze, z łaski Boga i za przyczyną modlitw siostrzanych”. Wówczas kapłan wygłosił kazanie skierowane do sióstr i ludu zgromadzonego w kościele, po którym pobłogosławił płaszcz, szkaplerz, skórzany pasek oraz welon i przekazał je przeoryszy. Przeorysza nałożyła te części stroju zakonnego nowo przyjmowanej siostrze, a kiedy ją przepasywała, kapłan wyrecytował fragment Ewangelii: „Zaprawdę, zaprawdę powiadam tobie, gdy byłeś młodszy, opasywałeś się, i chodziłeś, gdzie chciałeś; lecz gdy się zestarzejesz, inny cię opasze” i dodał „W imię Ojca, i Syna, i Ducha Świętego”. Wówczas nowicjuszka padła krzyżem, a kapłan zaintonował hymn Veni Creator Spiritus. Ceremonię zakończył śpiew psalmu 133. Ecce Quam Bonum (‘Oto, jak dobra [i jak wdzięczna rzecz, mieszkać braciom społem!]’), podczas którego przeorysza pomogła nowicjuszce powstać z ziemi, podała jej zapaloną świecę i zaprowadziła ją do kraty, gdzie kapłan nadał jej imię zakonne: Pia od św. Józefa. Następnie nowicjuszka przywitała się ze wspólnotą, podchodząc do każdej z sióstr, przekazując jej pocałunek pokoju i prosząc o modlitwę.

Siostra Pia od św. Józefa (w świecie znana jako Genowefa) jest najstarsza spośród dziesięciorga dzieci swoich rodziców. Uczyła się w Szkole Świętej Katarzyny ze Sieny w Saint-Manvieu w Normandii, którą prowadzą tradycyjne dominikanki nauczające z Fanjeux.

Karmel w Eynesse we Francji jest jednym z pięciu klasztorów karmelitańskich wyrosłych ze wspólnego korzenia, którym jest ufundowany przez matkę Marię Krystynę, rodzoną siostrę abp. Marcelego Lefebvre’a, karmel Najświętszego Serca w Quiévrain w Belgii.

Skip to content