Przejdź do treści

Kenia: Święcenia kapłańskie pierwszego kenijskiego diakona FSSPX

Bp Bernard Fellay FSSPX udziela święceń kapłańskich ks. Jakubowi Nguraro
Bp Bernard Fellay FSSPX
udziela święceń kapłańskich
dk. Jakubowi Nguraro

1 listopada, w uroczystość Wszystkich Świętych, bp Bernard Fellay, przełożony generalny Bractwa Kapłańskiego Świętego Piusa X, udzielił święceń kapłańskich diakonowi Jakubowi Ngaruro; uroczystość ta miała miejsce w kościele pw. Świętego Krzyża w Nairobi. 2 listopada, w Dzień Zaduszny, ks. Nguraro odprawił swoją Mszę św. prymicyjną.

Ks. Ngaruro jest pierwszym kenijskim kapłanem FSSPX; studia i formację seminaryjną  odbywał najpierw w seminarium Świętego Krzyża w Goulburn w Australii, a następnie w seminarium św. Tomasza z Akwinu w Winonie w USA – dlatego, jako kandydata do święceń, bp. Fellayowi przedstawił go rektor północnoamerykańskiego seminarium FSSPX ks. Iwon Le Roux, który na uroczystości przybył wraz z dziesięcioma klerykami i kilkoma braćmi.

Święcenia ks. Ngaruro były pierwszą taką uroczystością sprawowaną w tradycyjnym rycie w Kenii od czasu II Soboru Watykańskiego. W ceremonii, oprócz miejscowych wiernych – również sióstr Misjonarek Jezusa i Maryi z nieodległego Karen – wzięli udział także goście z innych afrykańskich krajów: Tanzanii, Ugandy, Zambii, a nawet odległej Republiki Południowej Afryki (w samym tylko obiedzie wydanym po uroczystościach wzięło udział 400 osób).

W związku z utrzymującym się zagrożeniem terrorystycznym – przed miesiącem w Nairobi doszło do zamachu, w którym z rąk wyznawców islamu zginęło 68 osób – terenu przeoratu strzegła firma ochroniarska, a w dniu uroczystości także kenijska policja.

Skip to content