Przejdź do treści

Polska: Ks. Pfluger dokonał poświęcenia nowej kaplicy FSSPX w Poznaniu

Ks. Mikołaj Pfulger, pierwszy asystent przełożonego generalnego Bractwa Kapłańskiego Świętego Piusa X
Ks. Mikołaj Pfulger, pierwszy asystent przełożonego generalnego Bractwa Kapłańskiego Świętego Piusa X

W dniach 23–24 listopada br., w trakcie wizytacji kanonicznej autonomicznego domu Bractwa Kapłańskiego Świętego Piusa X w Europie Wschodniej, w Poznaniu przebywał ks. Mikołaj Pfluger, pierwszy asystent przełożonego generalnego FSSPX. 

Wcześniej ks. Pfluger odwiedził przeorat i szkoły Bractwa w Warszawie, kaplicę w Olsztynie, przeoraty w Gdyni i Bajerzu, by w sobotę udać się do stolicy Wielkopolski. W drodze zatrzymał się w Gnieźnie, gdzie wspólnie z towarzyszącymi mu księżmi Karolem Stehlinem – przełożonym FSSPX w tej części Europy – oraz Janem Jenkinsem, przeorem bajeskim odpowiedzialnym za duszpasterstwo w Poznaniu, nawiedził katedrę i modlił się przed konfesją św. Wojciecha.

Wczesnym popołudniem w Poznaniu księży powitali przedstawiciele wiernych i zaprosili na wspólny obiad; następnie zgromadzeni udali się na spacer po mieście – głównym tematem rozmów były możliwości rozwoju apostolatu Bractwa św. Piusa X w stolicy Wielkopolski. Wieczorem ks. Pfluger dokonał poświęcenia budynku nowej poznańskiej kaplicy Bractwa św. Piusa X, która mieści się teraz przy ul. Ptasiej 14 (w pobliżu Stadionu Miejskiego), i odprawił tam pierwszą Mszę św. Dotychczas kaplica znajdowała się w jednej z kamienic na Chwaliszewie, ale przez półtora roku od jej poświęcenia wspólnota wiernych korzystających z opieki duszpasterskiej FSSPX rozrosła się na tyle, że – dla zachowania powagi celebracji i komfortu uczestników Mszy św. – zaszła konieczność wynajęcia większego lokalu. 

W niedzielę rano ks. Pfluger w asyście księży Stehlina i Jenkinsa odprawił uroczystą Mszę św. Oprawę muzyczną zapewniła schola gregoriańska złożona z wiernych, a prowadzona przez p. Łukasza Czartowskiego. Po zakończeniu celebracji gość wygłosił krótki wykład dotyczący zarówno historii, jak i aktualnych wydarzeń w Bractwie Kapłańskim Świętego Piusa X; później nastąpiła nieformalna część spotkania, podczas której, przy poczęstunku, ks. Pfluger mógł poznać osoby i rodziny tworzące poznańskie katolickie środowisko tradycjonalistyczne.

Galerie fotograficzne:
Poświęcenie kaplicy
Msza św. po poświęceniu kaplicy
Msza św. w ostatnią Niedzielę po Zesłaniu Duch Świętego

Kazanie wygłoszone przez ks. Pfulgera podczas niedzielnej Mszy św.

Wykład wygłoszony po Mszy św.

Skip to content