Przejdź do treści

Szwajcaria: Polska młodzież ze szkoły Bractwa św. Piusa X na warsztatach muzycznych

Muzyczne warsztaty KJB-Chorwoche 2013
Plakat reklamujący muzyczne warsztaty KJB-Chorwoche 2013
Od kilkudziesięciu lat Katolischen Jugendbewegung (KJB), pozostające pod opieką duszpasterską księży Bractwa św. Piusa X stowarzyszenie niemieckojęzycznej młodzieży katolickiej, organizuje w wakacje tzw. Chorwoche (niem. tydzień chórów), czyli warsztaty muzyczne, kończące się uroczystymi koncertami. W ubiegłym roku Chorwoche, trwające od 28 lipca do 4 sierpnia w Wangs w Szwajcarii, odbyło się – zresztą nie po raz pierwszy – pod kierownictwem znakomitego i znanego w świecie muzycznym organisty ks. Leonarda Amselgrubera FSSPX. Koncert finałowy, na którym gościem honorowym był bp Bernard Fellay, przełożony generalny Bractwa św. Piusa X, odbył się w barokowym kościele dawnego kolegium jezuickiego w Schwyz (obecnie mieści się tam państwowa szkoła średnia).

Ubiegłoroczne przedsięwzięcie wpisywało się w przemilczane przez media zakończenie ogłoszonego przez Benedykta XVI „Roku Wiary” (2012–2013) i z tej okazji przygotowano i nagrano płytę CD zawierającą utwory skomponowane w ubiegłych stuleciach, które swoją treścią wpisują się w powszechne wyznanie wiary Kościoła. Zebrane na płycie dzieła, doszlifowane przez młodych chórzystów w trakcie ciężkiej tygodniowej pracy pod okiem cenionych muzyków i wokalistów, stanowią teologiczną całość. I Sobór Watykański zdefiniował, czym jest wiara i jaką spełnia rolę w życiu człowieka i społeczeństwa. Zaprezentowanych na płycie Credo siedemnaście utworów odzwierciedla najważniejsze prawdy tej wiary. Wśród dzieł znajdują się kompozycje Jana Palestriny (Tu es Petrus), Franciszka Schuberta (Tantum ergo) i Edwarda Griega (Im Himmelreich), a także religijne kompozytorów mniej znanych, takich jak Jan Mateusz Asola (Ave Maris Stella), Jan Ernest Eberlin (Veni Creator Spiritus), Józef Jongen (motet Quid sum Miser) czy Aleksander Gretczaninow (Credo z Mszy Et in terra Pax).

Kantonsschule Kollegium Schwyz, w której odbył się koncert na zakończenie Chorwoche.
Kantonsschule Kollegium Schwyz, w której odbył się koncert na zakończenie Chorwoche
© Ikiwaner / Wikimedia Commons / CC-BY-SA-3.0
W warsztatach muzyki chóralnej, w uroczystym koncercie oraz żmudnych nagraniach płyty uczestniczyła również zaproszona przez organizatorów grupa uczniów z Gimnazjum i Liceum im. św. Tomasza z Akwinu w Józefowie. Kierujący projektem ks. Leonard Amselgruber FSSPX na zakończenie warsztatów pochwalił polską grupę, zwracając szczególną uwagę na wysoki poziom muzyczny uczennicy Liceum św. Tomasza z Akwinu Barbary Drozd, której skrzypce słyszymy szczególnie wyraźnie, mocno i pięknie w kantacie Christe, du Lamm Gottes Feliksa Mendelssohna Bartholdy’ego. Natomiast w arii andante Benedictus sit Deus Wolfganga Amadeusza Mozarta wybijają się partie rogu w wykonaniu nauczycielki gimnazjum i liceum, p. Olgi Kuszpy, przygotowującej polską młodzież do udziału w warsztatach.

Warto zwrócić uwagę koneserów muzyki poważnej, że w pracy młodych entuzjastów z całej Europy wzięli udział soliści tej miary co Anna Katarzyna Fetik, której sopran jest znany miłośnikom muzyki po obu stronach Atlantyku, czy śpiewak operowy Tycjan Bracci, którego bas-barytonem rozkoszowała się widownia wielu oper europejskich (m.in. w Paryżu, Berlinie, Wiedniu i Glasgow). Płyta brzmi profesjonalnie i zadowoli gusta najbardziej wymagającego melomana.

Credo Wierzymy, że to nie koniec przygody muzycznej uczniów ze szkoły św. Tomasza w Józefowie, a zainteresowanych zapraszamy do księgarni wysyłkowej Te Deum, w której można nabyć wzmiankowaną płytę.

Skip to content