Przejdź do treści

Francja: 60-lecie kapłaństwa ks. Marziaca

Bp Bernard Fellay i ks. Jan Jakub Marziac przed bazyliką w Lourdes
Bp Bernard Fellay i ks. Jan Jakub Marziac
przed bazyliką w Lourdes

15 lutego br. w znajdującej się na terenie sanktuarium Matki Bożej w Lourdes Bazylice Niepokalanego Poczęcia (tzw. kościele górnym) ks. Jan Jakub Marziac odprawił uroczystą Mszę św. dziękczynną z okazji diamentowego jubileuszu przyjęcia święceń kapłańskich.

Ks. Marziac jest założycielem związanej z Bractwem Kapłańskim Świętego Piusa X wspólnoty Współpracowników Chrystusa Króla, która zajmuje się przede wszystkim głoszeniem rekolekcji ignacjańskich. Ks. Marziac urodził się w 1924 r. w Strasburgu i jako młodzieniec wstąpił do Stowarzyszenia Misji Afrykańskich w Lyonie; święcenia kapłańskie przyjął w 1954 r. w święto Matki Bożej z Lourdes z rąk kard. Garliera. Przez kolejne lata był misjonarzem w Kamerunie, Gabonie i na Madagaskarze, a jako uznanego rekolekcjonistę zapraszano go do Francji i Kanady. Założony przez niego instytut został erygowany w formie stowarzyszenia pobożnego (pia unio) w Niedzielę Chrystusa Króla w 2007 r., a jego siedzibą jest Dom św. Józefa Le Treilhou w Caussade w południowozachodniej Francji.

Ks. Marziac przemawia podczas spotkania w Domu św. Ignacego w Lourdes
Ks. Marziac przemawia podczas spotkania
w Domu św. Ignacego
w Lourdes

We Mszy św. uczestniczyli księża z Bractwa św. Piusa X na czele z przełożonym generalnym bp. Bernardem Fellayem, który został poproszony o wygłoszenie kazania. Biskup wyraził podziw dla ks. Marziaca, który przez tak wiele lat pozostał wierny powierzonej mu misji, i przypomniał, że słowa „wierność” i „wiara” mają ten sam źródłosłów (fr. fidélité i foi, z łac. fidelitas i fides) i nie wolno ich rozdzielać, gdyż nie można być wiernym – a jest to określenie w dzisiejszych czasach nadużywane – nie zachowując prawdziwej wiary.

Po zakończeniu celebracji jubilat i jego goście – duchowni i świeccy – spotkali się w Domu św. Ignacego prowadzonym przez związane z FSSPX zgromadzenie Małych Sióstr Św. Jana Chrzciciela, gdzie po wspólnym posiłku odbyła się prezentacja kolejnego wydania książki Henryka Lasserre’a, francuskiego XIX-wiecznego katolickiego pisarza i dziennikarza, poświęconej objawieniom Matki Bożej w Lourdes; prezentacji dokonał pan d’Abbadie d’Arrast – prawnuk literata.

Skip to content