Włochy: Otwarcie przeoratu FSSPX w Silea

Ks. Ludwik Moncalero (w środku) ze swoimi współpracownikami – ks. Maksymilianem Sbicego (po prawej) i br. Piotrem Marią (po lewej).

Ks. Ludwik Moncalero (w środku) ze swoimi współpracownikami – księdzem Maksymilianem Sbicego (po prawej) i br. Piotrem Marią (po lewej).

Ks. Piotr Paweł Petrucci, przełożony włoskiego dystryktu Bractwa Kapłańskiego Świętego Piusa X, poinformował o otwarciu nowego przeoratu: będzie się on mieścić w miejscowości Silea, oddalonej o 25 km od centrum Wenecji. Nowy dom będzie nosić wezwanie św. Marka Apostoła; jego przełożonym mianowano ks. Ludwika Moncalero, któremu będą pomagać ks. Maksymilian Sbicego i br. Piotr Maria.

Wspólnota wiernych skupionych wokół przeoratu w Silea liczy z górą 30 lat. Jej pierwszym duszpasterzem był wenecki kapłan ks. Syrus (Siro) Cisilino, który nigdy (mimo nieprzejednanej postawy patriarchy kard. Albina Lucianiego, późniejszego Jana Pawła I) nie zaprzestał celebrowania Mszy św. w rycie tradycyjnym. W 1980 r. ks. Cisilino, proboszcz i rządca kościoła San Simon Piccolo, zaprosił abp. Lefebvre’a do odprawienia Mszy św. W 1984 r., po ogłoszeniu przez Kongregację Nauki Wiary listu Quattuor abhinc annos (który zezwalał na odprawianie Mszy św. w klasycznym rycie rzymskim w bardzo ograniczonym zakresie i pod warunkiem, że celebransi i wierni w niej uczestniczący „nie mają nic wspólnego z tymi, którzy podają w wątpliwość prawomocność i doktrynalną poprawność Mszału Rzymskiego promulgowanego przez papieża Pawła VI w 1970 r.”) środowisko wiernych uległo podziałowi, a kapłani Bractwa Św. Piusa X dla wiernych z Wenecji odtąd celebrowali Mszę św. w wynajmowanych salach. W 1994 r. jedna z parafianek w Silea wystawiła jako wotum dziękczynne kaplicę Matki Bożej z Lourdes, która mogła pomieścić ok. 40 osób, ale miejscowa parafia odmówiła przejęcia budynku na własność.

Kaplica Matki Bożej z Lourdes w Silea

Kaplica Matki Bożej z Lourdes w Silea

Ofiarodawczyni przekazała kaplicę związanemu z FSSPX Stowarzyszeniu św. Józefa Cafasso; odtąd Msze św. odprawiali tam księża z odległego o 200 km przeoratu w Rimini. Obok kaplicy zbudowano niewielki (bo liczący zaledwie 35 m²) domek noszący wezwanie św. Piusa X, w którym kapłani mogli nocować; później zapadła decyzja o wzniesieniu większego budynku. Władze stowarzyszenia uzyskały potrzebne zgody, jednak gdy budowa ruszyła burmistrz cofnął wcześniejsze decyzje. Zrządzeniem Opatrzności w 2013 r. dom na sąsiedniej działce został wystawiony na sprzedaż. Jedna z wiernych – związana z FSSPX od czasów, gdy abp Lefebvre odprawił Mszę św. w kościele św. Szymona w Wenecji – ofiarowała kwotę potrzebną na jego zakup, co umożliwiło podjęcie decyzji o erygowaniu nowego przeoratu.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Apostolat, Z historii FSSPX i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.