Szkoły Bractwa św. Piusa X w Afryce (3/4)

Uczniowie Szkoły Krzyża Świętego w Nairobi

Uczniowie Szkoły Krzyża Świętego w Nairobi

Szkoła Krzyża Świętego w Nairobi

Bractwo Świętego Piusa X jest stale obecne w Nairobi od ponad dekady, gdy 3 września 2003 r. ks. Antoni Esposito FSSPX otworzył tam przeorat.

Kenia, tak jak wszystkie kraje Afryki, jest krajem ludzi młodych – 42% populacji nie przekroczyła 15. roku życia. Od początku nasz apostolat był ukierunkowany na dzieci, które uczyliśmy katechizmu i którym organizowaliśmy korepetycje oraz wycieczki. Jednak wszystkie te działania były bardzo ograniczone, ponieważ życie szkolne zabiera dzieciom związanym z przeoratem wiele czasu z ich dnia; chodzą do szkoły od poniedziałku do piątku, a często – w soboty i podczas wakacji – uczestniczą w prywatnych, płatnych korepetycjach. Takie zajęcia są sprzeczne z tutejszym prawem, bowiem sprawiają, że dzieci są przemęczone; mimo to są organizowane, choć pod inną nazwą.

Zdecydowana większość szkół publicznych nie posiada odpowiednich środków, a sale lekcyjne są przepełnione, dlatego wielu rodziców próbuje dla swoich dzieci znaleźć dobrą prywatną szkołę. Jednak wiele spośród nich przygotowuje uczniów jedynie do uzyskania, w drodze egzaminu, certyfikatu na poziomie szkoły podstawowej – KCPE (Kenyan Certificate of Primary Education). Aby zachęcić uczniów do podjęcia tam edukacji, dyrekcje tych placówek muszą wykazać się wysoką „zdawalnością” egzaminu, co z kolei sprawia, że cała edukacja opiera się tylko na przygotowaniu dzieci do uzyskania takiego certyfikatu – oczywiście dzieje się to kosztem prawdziwej i zrównoważonej edukacji. Także w szkołach katolickich poziom nauczania uległ znacznemu obniżeniu, przy jednoczesnym wzroście czesnego. Wszystkie to zachęciło nas do otwarcia szkoły, tak byśmy mogli dać przyszłym pokoleniom Kenijczyków solidne katolickie wychowanie i edukację.

Organizacja naszej szkoły przebiegała w kilku etapach. W pierwszym zaoferowaliśmy naszym dzieciom korepetycje z przedmiotów szkolnych, co pozwoliło nam zapoznać się z kenijskim systemem edukacji. Podczas kolejnego etapu księża Bractwa odwiedzali szkołę założoną przez jednego z naszych wiernych, udzielali tam lekcji katechizmu i mogli przyjrzeć się temu, jak w praktyce działają szkoły w tym kraju. Wreszcie w 2012 r. księża odwiedzili Stany Zjednoczone, gdzie w różnych kaplicach i przeoratach FSSPX mogli zaprezentować projekt otwarcia własnej szkoły w Kenii – pozytywna reakcja i wsparcie tamtejszych wiernych pozwoliło na jego realizację.

Szkolna wycieczka do parku safari

Szkolna wycieczka do parku safari

I tak w styczniu 2013 r. Szkoła Krzyża Świętego (ang. Holy Cross Academy) oficjalnie otworzyła swoje podwoje. Na uczniów podzielonych na dwie klasy nauczania początkowego i dwie klasy podstawowe czekało dwóch nauczycieli i kucharz. W kwietniu 2013 r. pracę w szkole rozpoczęły także siostry ze Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Jezusa i Maryi. Zakonnice przez dwa dni w tygodniu nauczały katechizmu i muzyki, a ich obecność przyczyniła się do stworzenia w szkole bardziej katolickiej atmosfery.

Podczas posiłku

Uczniowie podczas posiłku

Dzieci zaczynają naukę o godz. 8 rano – modląc się, a w poniedziałki i piątki także śpiewając hymn narodowy; w czwartki biorą udział we Mszy św., a katechizmu uczą się w trakcie tygodnia. Szczególny nacisk kładziemy na naukę czytania i pisania. W szkole dzieci mówią między sobą używając języka angielskiego. (Kenia ma dwa główne języki narodowe: suahili, którym dzieci posługują się w domu, i angielski, używany w szkole.) Obiad jest podawany o godz. 13.00; dzieci z klas nauczania początkowego kończą naukę o godz. 14.50, a starsze o 15.10. Zajęcia organizowane są pięć dni w tygodniu (od poniedziałku do piątku), a rok szkolny trwa od stycznia do połowy listopada.

Kenijskie Ministerstwo Edukacji Narodowej wymaga przeprowadzania egzaminów państwowych trzy razy w ciągu roku szkolnego – mają one umożliwić obiektywną ocenę poziomu nauczania w danej szkole. W pierwszym roku działalności szkoły nasi uczniowie uzyskali średnio 400 punktów na 500 możliwych – to dobry wynik, ale i tak staramy się go poprawić, nie mając na względzie jedynie wyników egzaminów państwowych, ale przede wszystkim prawdziwie zrównoważone wychowanie katolickie, które da Kenii wierne Kościołowi i dobrze wykształcone elity.

Krzysztof Nouveau FSSPX

Źródła

Ten wpis został opublikowany w kategorii Apostolat, Z historii FSSPX i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.