Przejdź do treści

Francja: 25-lecie objęcia szkoły św. Michała Garicoïtsa przez księży FSSPX

Bp Bernard Fellay święci tablicę upamiętniającą wizytę abp. Lefebvre'a w szkole św. Michała Garicoïtsa

Bp Bernard Fellay święci tablicę
upamiętniającą wizytę abp. Lefebvre’a
w szkole św. Michała Garicoïtsa

31 maja br., w święto N.M.Panny Królowej, w Domezain-Berraute – niewielkim miasteczku leżącym we francuskiej części Kraju Basków – miały miejsce obchody 25. rocznicy objęcia szkoły św. Michała Garicoïtsa przez księży Bractwa Kapłańskiego Świętego Piusa X. W uroczystościach, których gospodarzami byli nauczyciele i uczniowie, wzięli udział księża Bractwa posługujący w miejscowym i okolicznych przeoratach, siostry FSSPX, siostry dominikanki oraz liczne grono absolwentów; gośćmi honorowymi byli bp Bernard Fellay – przełożony generalny FSSPX oraz ks. Reginald de Cacqueray – przełożony francuskiego dystryktu Bractwa.

Biskup Fellay odprawił pontyfikalną Mszę św., a następnie poświęcił tablicę pamiątkową ku czci abp. Marcelego Lefebvre’a, który odwiedził szkołę św. Michała w październiku 1990 r. Później zgromadzeni wzięli udział we wspólnym obiedzie, po którym uczniowie zaprezentowali tańce baskijskie oraz komediową sztukę teatralną Trésor party na podstawie powieści P. G. Wodehouse’a.

Szkoła św. Michała Garicoïtsa powstała w 1953 r. z inicjatywy miejscowego proboszcza ks. Goyenetche’a. W szczytowym okresie, przypadającym na lata 60. XX wieku, w jej murach uczyło się blisko 350 dzieci, ale później zaczęła podupadać. W 1989 r., gdy przejęło ją Bractwo św. Piusa X, w szkole uczyło się zaledwie dziesięcioro uczniów – dziś jest ich niemal setka. Dyrektorem szkoły jest ks. Dawid Aldalur FSSPX.

Św. Michał Garicoïts urodził się w 1797 r. we wsi Ibarre, w wiernej Kościołowi rodzinie, która w czasach rewolucji francuskiej pomagała ukrywającym się księżom. Święcenia kapłańskie przyjął w 1823 r. w Bayonne i został mianowany wikarym w Cambo-les-Bains w Pirenejach, gdzie walczył z herezją jansenistyczną. Następnie uczył filozofii w seminarium w Betharram i posługiwał pielgrzymom w nieodległym Lourdes; założył zgromadzenie Księży Serca Jezusowego, którego członkowie głosili misje i nauczali młodzież. Zmarł 14 maja 1863 r. w wieku 66 lat. W 1923 r. został beatyfikowany przez papieża Pius XI, a w 1947 r. kanonizowany przez papieża Piusa XII.

Skip to content