Przejdź do treści

Francja: Matka Simoulin OP i matka Dupouy OP, RIP

Ks. Reginald de Cacqueray, przełożony francuskiego dystryktu Bractwa Kapłańskiego Świętego Piusa X, przekazał do publicznej wiadomości smutne wieści o śmierci dwóch sióstr zakonnych ze zgromadzeń Tradycji.

Śp. m. Anna Maria Simoulin OP
Matka Anna Maria
Simoulin OP

16 czerwca br. w wieku 86 lat zmarła m. Anna Maria Simoulin, założycielka i była przełożona generalna Zgromadzenia Dominikanek Nauczających Najświętszego Imienia Jezus z Fanjeaux; m. Simoulin wieczystą profesję zakonną złożyła przed 63 laty; miała czternaścioro rodzeństwa – jeden z braci jest kapłanem, a dwie siostry zakonnicami. W młodości wstąpiła do powstałego w 1800 r. zgromadzenia sióstr szkolnych w Tuluzie, które w czasach papieża św. Piusa X zostało afiliowane do zakonu dominikanów; po latach została przełożoną generalną tuluskich sióstr. Uformowana przez wielkiego dominikanina o. Rogera Tomasza Calmela (1914–1975), w czasach soborowej zawieruchy starała się, by jej zgromadzenie nie uległo zgubnemu nowinkarstwu; w 1974 r. posłała grupę 26 sióstr do Brignioles koło Tulonu, dając przez to początek zgromadzeniu dominikanek z Saint-Pré, które dziś liczy 180 sióstr i prowadzi dziewięć szkół – siedem we Francji i dwie w Argentynie. Rok później, przy wsparciu abp. Lefebvre’a, m. Anna Maria wraz z dwudziestoma siostrami przeniosła się z Tuluzy do Fanjeaux – tak powstała gałąź dominikanek nauczających, która dziś liczy 200 sióstr i prowadzi czternaście szkół we Francji, Stanach Zjednoczonych i Niemczech.

Matka Maria Franciszka Dupouy i bp Bernard Fellay FSSPX
Matka Maria Franciszka Dupouy OP i bp Bernard Fellay FSSPX

Dzień po śmierci m. Simoulin, 17 czerwca, w wieku 95 lat zmarła m. Maria Franciszka Dupouy, jedna z sióstr-założycielek Zgromadzenia Dominikanek Nauczających Najświętszego Imienia Jezus i Niepokalanego Serca Maryi z Saint-Pré i jego pierwsza przełożona generalna (ten urząd piastowała w latach 1974–1998); w tym roku mijają 72 lata (!) od czasu, gdy m. Dupouy złożyła śluby wieczyste. W ostatnich latach życia m. Maria Franciszka była złożona chorobą i, w pełni świadoma, ofiarowywała swoje cierpienia za Kościół i zgromadzenie.

Uroczystości pogrzebowe m. Simoulin odbędą się 21 czerwca w kościele pw. św. Dominika w Fanjeaux, gdzie zmarła zostanie pochowana; requiem i pogrzeb będzie celebrować jej rodzony brat, ks. Michał Simoulin FSSPX. Matka Dupouy zostanie pochowana 23 czerwca w Saint-Pré, a uroczystości pogrzebowe odprawi ks. Mikołaj Pfluger – pierwszy asystent generalny Bractwa św. Piusa X.

Skip to content