Rankiem 14 sierpnia, po dziesięciu dniach pątniczych trudów, do Częstochowy dotarli uczestnicy XX Pieszej Międzynarodowej Pielgrzymki Tradycji Katolickiej z Warszawy na Jasną Górę. Jej opiekunami duchowymi byli ks. ks. Stehlin i Szydłowski, a w drodze wpierali ich przez cały czas dwaj kapucyni z Morgon – Czech, o. Franciszek i Polak, br. Maksymilian (Bańka); ponadto kilku innych księży z Bractwa po kilka dni towarzyszyło pielgrzymom – w ich liczbie znalazł się także ks. Łukasz Weber. Siostra Hildegarda z Bajerza oraz dwie zakonnice studytki z Rygi na trasie leczyły „rannych”, przekłuwając pęcherze i bandażując otarte stopy.
W tym roku grupa pielgrzymów była wyjątkowo duża i liczyła ok. 220 pątniczek i pątników – w tym wiele młodzieży oraz rodzin z małymi dziećmi – a oprócz Polaków szły pojedyncze osoby z Belgii, Francji, Niemiec i USA oraz dwie grupki zza wschodniej granicy: z Białorusi oraz Łotwy. W częstochowskich Alejach N.M.Panny dołączyła do nich prawie setka wiernych ze wszystkich bodaj kaplic. Wszyscy razem, z pieśnią na ustach i różańcami w dłoniach, kierowani przez niestrudzonego ks. Stehlina, pomaszerowali w stronę Jasnej Góry, by tam, w kaplicy Cudownego Obrazu, podziękować za szczęśliwe ukończenie pielgrzymki i prosić o Jej wstawiennictwo w swoich życiowych potrzebach: „ziści nam, spuści nam! Kyrie eleison!”.
Po południu, jak zwykle w tym dniu, miało miejsce przyjęcie nowych członków w poczet Rycerstwa Niepokalanej oraz nałożenie szkaplerzy karmelitańskich. O godz. 17 ks. Stehlin podsumował konferencje głoszone podczas pielgrzymki; w tym roku jej tematem była „Wielka tajemnica fatimska” – i tej tajemnicy dotyczył również ów ostatni wykład. O godz. 18 została odprawiona Msza św. – celebransem był ks. Stehlin, a asystowali mu ks. Łukasz Weber jako diakon oraz ks. Krzysztof Gołębiewski jako subdiakon. Była to ostatnia Msza św., którą ks. Stehlin odprawił w Polsce jako przełożony Domu Autonomicznego; podczas kazania wygłosił rodzaj przesłania do wiernych, podkreślając, że wedle orędzia fatimskiego najlepiej służy Tradycji, Bractwu oraz ratunkowi świata ten, kto nie daje się zwieść próżnym roztrząsaniom (mając na myśli sedewakantyzm oraz tzw. ruch oporu bp. Williamsona), ale niezachwianie trwa przy Bractwie i wspiera swoją modlitwą jego kapłanów; z kolei następnego dnia rano ks. Weber odprawił w Częstochowie swoją pierwszą Mszę św. jako nowy przełożony. Symboliczne „przekazanie władzy” nastąpiło jeszcze w czwartek; zarówno ks. Stehlin, jak i ks. Weber polecili się modlitewnej pamięci wiernych, którzy nie ukrywali przy tym wzruszenia, a często nawet łez.
Klimat tego dnia starał się uchwycić p. Piotr Doroba w swojej galerii fotograficznej, zaś autorem poniższych zdjęć jest p. Sławomir Wiśniewski.