Kraków: Wystawa poświęcona tradycyjnej liturgii i Bractwu Św. Piusa X

Krystyna Brzewska-Mastalska w rozmowie ze zwiedzającymi wystawę w kaplicy pw. św. Moniki w Krakowie

Krystyna Brzewska-Mastalska w rozmowie ze zwiedzającymi wystawę w kaplicy pw. św. Moniki w Krakowie.

W dniach 26–28 września br. Stowarzyszenie PODGORZE.PL zorganizowało XIII Podgórskie Dni Otwartych Drzwi – serię spotkań i imprez, których celem była popularyzacja mało znanych, a ciekawych miejsc na terenie Podgórza – niegdyś miasta, a obecnie dzielnicy Krakowa. Jednym z tych miejsc była kaplica pw. św. Moniki, w której w latach 90. XX wieku kapłani Bractwa Św. Piusa X odprawiali Msze św., początkowo co dwa tygodnie, a później co tydzień. Pomieszczenie to, znajdujące się na parterze i posiadające wejście wprost z ulicy, stanowi własność p. Krystyny Brzewskiej-Mastalskiej i obecnie mieści jej księgozbiór. Pani Krystyna od samego początku działalności Bractwa w Krakowie wspierała je zarówno materialnie (m.in. ofiarowując wiele zabytkowych przedmiotów do kaplicy), jak i duchowo.

W sobotę 27 września od godz. 11 kaplica otwarła swe podwoje, żeby mieszkańcy Krakowa mogli obejrzeć wystawę poświęconą tradycyjnej liturgii oraz zbiór pamiątek z czasów okupacji niemieckiej i pracy konspiracyjnej p. Krystyny (zainteresowanych Czytelników odsyłamy do jej biogramu w Encyklopedii Solidarności), a także porozmawiać z gospodynią. W kaplicy był również obecny x. Łukasz Szydłowski FSSPX, który wespół z kilkoma wiernymi odpowiadał na dziesiątki pytań, zadawanych przez przybyłych gości. Zainteresowanie przerosło oczekiwania organizatorów i w związku z przedłużającymi się rozmowami kaplicę udało się zamknąć dopiero po ośmiu godzinach, około godz. 17.

Następnego dnia, tj. w niedzielę, w podgórskim kinoteatrze Wrzos odbył się seans filmu o abp. Lefebvrze Biskup w czasie burzy. – Inicjatorem wystawy i seansu był p. Piotr Doroba, którego zdjęcia z Dni Podgórza można obejrzeć w jego prywatnej galerii.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Apostolat, Polska i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.