Przejdź do treści

Szwajcaria: Obłóczyny i pierwsze przyrzeczenia oblatek FSSPX

Oblatki FSSPX z Salvan
Oblatki FSSPX z Salvan

2 lutego, w Święto Oczyszczenia N.M.Panny, w nowicjacie oblatek Bractwa Kapłańskiego Świętego Piusa X w Salvan w kantonie Valais (25 km od Ecône) miały miejsce uroczystości obłóczyn i złożenia pierwszych przyrzeczeń zakonnych.

Tego dnia, podczas Mszy św. sprawowanej w kaplicy nowicjackiej pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus, ks. Arnold Rostand, delegat przełożonego generalnego FSSPX bp. Bernarda Fellaya, udzielił stroju zakonnego pochodzącej z Argentyny siostrze rozpoczynającej formację nowicjacką oraz odebrał pierwsze przyrzeczenia dwóch sióstr – Francuzki i Filipinki – które ją zakończyły i na znak tego zamieniły biały welon na czarny.

W uroczystościach, pomimo panującej śnieżycy, wzięło udział czterech kapłanów FSSPX i liczni wierni ze Szwajcarii i z Francji – z Colmar, Epinal oraz z Nancy; tym ostatnim przewodził przełożony przeoratu Bractwa w ich mieście, ks. Benedykt Storez.

Po zakończeniu celebracji gospodynie wraz ze zgromadzonymi gośćmi obejrzały pokaz slajdów ilustrujących życie w nowicjacie oraz pielgrzymkę sióstr do oddalonego o 23 km opactwa św. Maurycego w Saint-Maurice, które w tym roku świętuje 1500-lecie fundacji przez króla Burgundii Zygmunta.

Wspólnota oblatek Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X została erygowana w 1973 r. przez abp. Marcelego Lefebvre’a na prośby sióstr z różnych zakonów i zgromadzeń, pragnących realizować powołanie zakonne w duchu nieskażonym modernizmem. Pierwszą oblatką FSSPX była s. Maria Bernarda, Francuzka ze Zgromadzenia Sióstr Szpitalnych Miłosierdzia. Z czasem do nowicjatu oblatek Bractwa św. Piusa X zaczęto przyjmować także dojrzałe świeckie kobiety pragnące poświęcić się służbie Bożej.

Wstępując do wspólnoty siostry odbywają rok postulatu i rok nowicjatu. Przez pierwsze sześć lat siostry odnawiają oblacje co roku, a później co trzy lata; po dziewięciu latach mogą prosić o możliwość złożenia oblacji wieczystych. Oblatki, w odróżnieniu od sióstr FSSPX, nie posiadają własnej hierarchii zakonnej; ich przełożonym jest przełożony generalny FSSPX, a posługując w domach Bractwa podlegają ich przeorom, którzy – gdy sióstr jest więcej niż trzy – mogą wyznaczyć spośród nich przełożoną.

Czytaj również: Szwajcaria: Obłóczyny i przyrzeczenia oblatek FSSPX, Polska: Oblacje s. Hildegardy, oblatki FSSPX.

Skip to content