Przejdź do treści

USA, Francja i Niemcy: Uroczystości w seminariach FSSPX

Nowo obłóczeni klerycy z seminarium w Zaitzkofen
Nowo obłóczeni klerycy z seminarium w Zaitzkofen

2 lutego, w święto Oczyszczenia Najświętszej Maryi Panny, w trzech seminariach Bractwa Kapłańskiego Świętego Piusa X miały miejsce uroczystości związane z przyjęciem przez kleryków stroju duchownego, tonsury i święceń niższych.

W Stanach Zjednoczonych, w seminarium św. Tomasza z Akwinu w Winonie w stanie Minnesota, bp Bernard Fellay, przełożony generalny FSSPX, obłóczył 12 seminarzystów, a ośmiu udzielił tonsury.

We Francji, w seminarium Św. Proboszcza z Ars we Flavigny-sur-Ozerain (którego klerycy kontynuują formację i studia w Ecône) bp Bernard Tissier de Mallerais udzielił stroju duchownego i tonsury 19 seminarzystom – 12 Francuzom, trzem Włochom, Hiszpanowi, Szwajcarowi, Anglikowi i Kanadyjczykowi. W uroczystościach uczestniczyło 50 księży i zakonników oraz pół tysiąca wiernych.

W Niemczech, w seminarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Zaitzkofen w Bawarii, z rąk bp Alfonsa de Galarrety sutannę otrzymało ośmiu kleryków (wśród nich jeden Polak), a tonsurę kolejnych czterech – dwaj Niemcy, Polak i Czech. Dzień wcześniej bp de Galarreta udzielił święceń niższych dziewięciu klerykom; pięciu otrzymało święcenia ostiariatu i lektoratu (wśród nich dwóch Szwajcarów, Polak, Niemiec i Rosjanin), a czterech egzorcystatu i akolitatu (Niemiec, Polak, Czech i Litwin).

Spośród polskich seminarzystów formowanych i studiujących w Zaitzkofen Sebastian Koliński został obłóczony, Bartosz Tokarski otrzymał tonsurę, Jakub Wawrzyn święcenia ostiariatu i lektoratu, a Tomasz Fidos – egzorcystatu i akolitatu.

Odnośniki do galerii fotografii ilustrujących te wydarzenia: uroczystości w Winonie, uroczystości we Flavigny-sur-Ozerain, uroczystości w Zaitzkofen.

Skip to content