Belgia: Ponowne otwarcie kościoła FSSPX w Brukseli

Kościół pw. św. Józefa w Brukseli

Kościół pw. św. Józefa
w Brukseli

19 marca br. w Brukseli miała miejsce uroczystość ponownego otwarcia – po 10 miesiącach prac renowacyjnych – należącego do Bractwa Kapłańskiego Świętego Piusa X kościoła pw. św. Józefa. Tego dnia, w którym Kościół powszechny wspomina swego świętego patrona, bp Bernard Fellay, przełożony generalny FSSPX, odprawił w tej świątyni Mszę pontyfikalną i dokonał poświęcenia organów. W uroczystościach wzięli udział liczni kapłani posługujący tam obecnie i w latach poprzednich, na czele z ks. Teodorykiem Legrandem, przełożonym belgijsko-holenderskiego dystryktu Bractwa, oraz ponad 400 wiernych.

Brukselski kościół św. Józefa został wzniesiony w latach 1842–1849 z inicjatywy króla Belgów Leopolda I Koburga; architektem, który zaprojektował tę świątynię, był Tylman Franciszek Suys, zainspirowany górującym nad Placem Hiszpańskim w Rzymie kościołem pw. św. Trójcy (wł. Trinità dei Monti). Kamień węgielny pod budowę świątyni w dniu 6 kwietnia 1842 r. wmurował Engelbert kard. Sterckx – arcybiskup Mechelen-Malines i prymas Belgii, a 24 czerwca 1874 r. nuncjusz papieski Jakub kard. Cattani dokonał jej konsekracji i ogłosił, że Stolica Apostolska ustanowiła ten kościół narodowym sanktuarium św. Józefa (od 1679 r. patrona Królestwa Belgii). Do 1989 r. posługiwali tam ojcowie redemptoryści, a później świątynia została przekazana Syriackiej Cerkwi Prawosławnej. W 2001 r. kościół został zakupiony przez Bractwo Św. Piusa X, którego kaplica i przeorat istniały w Brukseli od 1979 r.

Zabytkowe organy poświęcone przez bp. Bernarda Fellaya zostały zbudowane w 1858 r. przez brukselskiego organmistrza Hipolita Loreta, a przebudowane w 1953 r.; ich remontu dokonali organmistrzowie ze szczycącej się dwustuletnimi tradycjami rodzinnej firmy Delmotte’ów z Tournai.

Galerię fotografii i diaporamę ilustrujące to wydarzenie można zobaczyć na stronie francuskiego dystryktu FSSPX oraz na stronie DICI.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kościoły i kaplice FSSPX i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.