Przejdź do treści

Francja: Ks. de Cacqueray przyjmuje habit kapucyński oraz imię zakonne Józef

O. Józef OFMCap w otoczeniu kapłanów FSSPX
O. Józef OFMCap
w otoczeniu kapłanów FSSPX

W kwietniu 2014 r. ks. Reginald de Cacqueray, ówczesny przełożony francuskiego dystryktu Bractwa Kapłańskiego Świętego Piusa X, ogłosił, że po zakończeniu drugiej już kadencji na tym urzędzie zamierza – uzyskawszy zgodę bp Bernarda Fellaya, przełożonego generalnego FSSPX – wstąpić do nowicjatu tradycyjnego zgromadzenia franciszkanów-kapucynów z Morgon.

Zgodnie z zapowiedzią, 30 listopada 2014 r. ks. de Cacqueray rozpoczął postulat w klasztorze św. Antoniego w Aurenque nieopodal Auch, gdzie kapucyni mają swój nowicjat, natomiast przed kilkoma dniami, 19 marca 2015 r., w święto św. Józefa Patrona Kościoła powszechnego, został obłóczony w brązowy habit franciszkański, przyjął imię zakonne Józef i – wraz z pochodzącym z Irlandii br. Bernardynem Marią – rozpoczął formację nowicjacką. Tego samego dnia o. Józef odprawił uroczystą Mszę św., podczas której kazanie wygłosił o. Antoni, gwardian klasztoru w Morgon. W uroczystościach, oprócz ojców i braci kapucynów, liczny udział wzięli kapłani FSSPX i wierni z francuskiego dystryktu Bractwa.

O. Józef otrzymuje habit zakonny z rąk o. Antoniego, gwardiana klasztoru w Morgon
O. Józef otrzymuje habit zakonny

O. Józef urodził się w 1967 r. jako trzecie dziecko wicehrabiego Marka de Cacqueray de Valméniera i Bernadetty z domu Mabille de Chesne; studiował i odebrał formację w seminarium FSSPX w Ecône, gdzie 1992 r. przyjął święcenia kapłańskie; w 2001 r., po dziewięciu latach posługi kapłańskiej w Bractwie św. Piusa X, wstąpił do postulatu kapucynów z Morgon, jednak opuścił go, gdy został powołany na urząd przełożonego dystryktu francuskiego, który pełnił przez dwie kadencje.

Galerię fotografii oraz relację filmową przedstawiającą to wydarzenie można obejrzeć na oficjalnej stronie internetowej francuskiego dystryktu FSSPX.

Czytaj również: Francja: Ks. de Cacqueray FSSPX wstępuje w szeregi kapucynów z Morgon

Skip to content