Przejdź do treści

Ks. Lorans FSSPX: Kamienie wołać będą

Ks. Alan Lorans FSSPX
Ks. Alan Lorans FSSPX

W sobotę 28 marca 2015 r. ks. Mikołaj Pflüger, pierwszy asystent przełożonego generalnego Bractwa Kapłańskiego Świętego Piusa X, odprawił Mszę św. w nowo odrestaurowanym kościele pw. św. Jakuba w Pittsburghu w amerykańskim stanie Pensylwania. 15 sierpnia 2014 r., po wieloletnich modlitwach i staraniach, tamtejszym wiernym udało się kupić ten piękny kościół wzniesiony w 1853 r. przez irlandzkich imigrantów, który w 2004 r. został zamknięty i przekształcony w galerię sztuki. Podczas nadchodzącej Wigilii Paschalnej w murach tej świątyni znów zabrzmią słowa Exsultetu: „Weselcie się już, zastępy Aniołów…”

W Amiens we Francji 29 marca 2015 r., w Niedzielę Palmową, uroczysta Msza św. była celebrowana w pięknie odrestaurowanej kaplicy dawnego seminarium duchownego. Tamtejsi katolicy związani z FSSPX bardzo długo czekali na dzień, w którym tradycyjna Msza św. będzie sprawowana w godnym miejscu, a nie – jak to było przez ostatnich siedem lat – na ulicy, w deszczu i zimnie, a później w wynajmowanych salach… W 1905 r. lazaryści, którzy kształcili seminarzystów diecezjalnych, zostali wypędzeni i wywłaszczeni. 110 lat później tradycyjny katolicki kult powrócił do tego XVIII-wiecznego klejnotu architektury.

Tu i ówdzie można usłyszeć ludzi głoszących, że Tradycja jest przestarzała, że ci, którzy wciąż przy niej trwają, są martwi lub prawie martwi… Niech Pittsburgh i Amiens będą naszą odpowiedzią. Bo te dwa kościoły i wszystkie inne na całym świecie, cierpliwie restaurowane, stanowią skuteczną i przekonującą odpowiedź. Tak, kamienie wołać będą.

Ks. Alan Lorans FSSPX

Czytaj również: Kaplica FSSPX w Amiens

Skip to content