Przejdź do treści

Polska: Bp Fellay udzielił bierzmowania w kościele FSSPX w Warszawie

Bp Fellay, ks. Weber i ks. Wierzycki wśród nowo bierzmowanych
Bp Fellay, ks. Weber i ks. Wierzycki
wśród nowo bierzmowanych

19 kwietnia br., w II Niedzielę po Wielkanocy, bp Bernard Fellay, przełożony generalny Bractwa Kapłańskiego Świętego Piusa X, udzielił sakramentu bierzmowania w warszawskim kościele FSSPX pw. Niepokalanego Poczęcia w Warszawie Radości.

Bp Fellay przyleciał do Warszawy już w sobotę popołudniu; w przeoracie Jego Ekscelencję powitał ks. Łukasz Weber, przełożony Bractwa w Europie Środkowej i Wschodniej, wraz ze wszystkimi domownikami.

W niedzielę o godz. 10.00 bp Fellay udzielił bierzmowania przybyłym z całej Polski 33 wiernym związanym z duszpasterstwem FSSPX; później Jego Ekscelencja odprawił Mszę św., podczas której ks. Weber asystował mu jako diakon, a ks. Wierzycki jako subdiakon. Podczas uroczystości bp Fellay wygłosił blisko półtoragodzinne kazanie tłumaczone przez ks. Wierzyckiego; pierwsza część była poświęcona pouczeniu nowo bierzmowanych, druga – omówieniu bieżących wydarzeń z życia Kościoła: bp Fellay mówił m.in. o paradoksach pontyfikatu papieża Franciszka, który z jednej strony nie pozwala Kongregacji Nauki Wiary na nałożenie na Bractwo ekskomuniki i pomaga w uzyskaniu przez FSSPX w Argentynie osobowości prawnej, a z drugiej wciąż pogłębia „reformy”, których skala wywołuje sprzeciw nawet pośród urzędników Kurii Rzymskiej.

Po zakończeniu Mszy Jego Ekscelencja spotkał się z nowo bierzmowanymi na placu przed kościołem, gdzie wraz z asystą liturgiczną pozował do pamiątkowych fotografii; następnie bardzo długo rozmawiał z uczestnikami uroczystości, a wieczorem przewodniczył nieszporom i wziął udział w adoracji Najświętszego Sakramentu.

Nazajutrz bp Fellay odwiedził nieodległy Józefów i prowadzone tam przez FSSPX Gimnazjum i Liceum św. Tomasza z Akwinu, gdzie w kaplicy szkolnej odprawił Mszę św. Podczas kazania, wygłoszonego po hiszpańsku i tłumaczonego przez ks. Najmowicza, ksiądz biskup mówił o objawieniu N.M.Panny w Guadalupe, o wielkiej trosce Matki Bożej o św. Jana Dydaka i o nowo nawróconych Azteków, zachęcając uczniów i nauczycieli, żeby przyjęli tę pełną miłości troskę ich Matki i odpowiedzieli na nią większą zażyłością z Panem Jezusem. Po Mszy św. bp Fellay zjadł śniadanie w towarzystwie dyrekcji, kilkorga nauczycieli i księży. Później zwiedził budynek szkoły, spotkał się z tegorocznymi maturzystami i powrócił do przeoratu.

Po obiedzie Jego Ekscelencja z całą miejscową wspólnotą spacerował po Radości, nie unikając rozmów z jej mieszkańcami. Następnie miało miejsce spotkanie, w którym uczestniczyli wszyscy księża posługujący w Polsce oraz ks. Jan Jenkins z Litwy. Spotkanie było kontynuowane do południa dnia następnego, a po obiedzie ksiądz biskup przeprowadził indywidualne rozmowy z kapłanami. Ok. godz. 17.00 bp Fellay poleciał na Łotwę, do Rygi, gdzie oczekiwała go kolejna grupa wiernych pragnących przyjąć sakrament bierzmowania: dwie osoby z Litwy, oraz po jednej z Łotwy, Estonii i Rosji.

Skip to content