Przejdź do treści

Francja: Nowicjuszka z Polski w klasztorze karmelitańskim w Eynesse

O. Tomasz OP przyjmuje nowicjuszkę do zakonu
O. Tomasz OP przyjmuje nowicjuszkę do zakonu

8 września, w święto Narodzin Najświętszej Maryi Panny, w karmelu Niepokalanego Serca Maryi w Eynesse we Francji odbyły się obłóczyny zakonne Weroniki Silczuk z Krakowa, która w ten sposób rozpoczęła swój karmelitański nowicjat, przyjmując imię siostry Teresy od Niepokalanego Serca Maryi. Ceremonii przewodniczył dominikanin, o. Tomasz, znany polskim wiernym z częstochowskich pielgrzymek oraz z głoszonych w Polsce rekolekcji. W kazaniu podkreślił on obchodzone akurat potrójne narodziny – liturgicznie świętowane narodziny Matki Bożej, narodziny nowej karmelitanki, a także obchodzone w tym roku pięćsetlecie narodzin św. Teresy z Avila, wielkiej reformatorki klasztorów karmelitańskich. W uroczystościach wzięła udział rodzina i przyjaciele nowicjuszki, a także wierni z przyklasztornego kościoła, w którym na co dzień posługują księża Bractwa św. Piusa X z przeoratu w Bergerac.

S. Teresa od Niepokalanego Serca Maryi podczas prostracji
S. Teresa od Niepokalanego Serca Maryi podczas prostracji

Obłóczyny karmelitańskie są rodzajem zaślubin nowicjuszki z Boskim Oblubieńcem. Oprócz habitu kandydatka podczas ceremonii przywdziewa specjalny przezroczysty welon ślubny; jest nim przykryta, gdy leży krzyżem podczas modlitw kapłana. Po obłóczynach nowicjuszka składa każdej siostrze pocałunek, prosząc o modlitwę. Następnie ma miejsce uroczysta Msza św., po której z kolei najbliższa rodzina ucałowuje nowicjuszkę prze okienko w kracie chóru karmelitanek. Na koniec wszyscy obecni mogą zobaczyć się z nową karmelitanką już tylko w rozmównicy, karmelitanki są bowiem objęte jedną z najostrzejszych klauzur wśród zakonów żeńskich.

Widok na klasztor karmelitanek bosych w Eynesse
Widok na klasztor karmelitanek bosych w Eynesse

Współpracujące z FSSPX tradycyjne klasztory karmelitańskie zaczęły powstawać pod koniec lat 70., gdy m. Maria Krystyna OCD, rodzona siostra abp. Lefebvre’a, otrzymała wraz z inną siostrą zgodę na opuszczenie karmelu w Australii – gdzie na skutek reform soborowych nastąpił upadek reguły karmelitańskiej – i założenia nowej wspólnoty zakonnej w Europie. Pierwszy taki klasztor powstał w 1978 r. w Quievrain, gdzie spoczywają doczesne szczątki m. Marii Krystyny. Oprócz Quievrain (w Belgii) i Eynesse (na południu Francji) prowadzą również działalność karmele w Chexbres (Szwajcaria) oraz w Spokane (USA, stan Waszyngton).

Czytaj również: Francja: Obłóczyny w klasztorze karmelitanek w Eynesse (galeria fotograficzna)

Skip to content