Przejdź do treści

Rozwój szkół FSSPX w Afryce

Republika Południowej Afryki, Roodepoort: Szkoła św. Jana Chrzciciela

W poniedziałek 20 lipca, po Mszy św. śpiewanej, w obecności uczniów, ich rodziców i parafian, zostało poświęcone sześć nowych sal lekcyjnych. Były one niezbędne, aby zapewnić odpowiednie warunki do nauki setce dzieci, które dotąd były stłoczone w pomieszczeniach pierwotnie przeznaczonych dla pięćdziesięciorga uczniów.

Nowe
Nowa sala lekcyjna w Szkole św. Jana

Nowy budynek miał być gotowy w grudniu ubiegłego roku, jednak doszło do opóźnień z powodu nieterminowego dostarczenia materiałów i choroby jednego z wiernych, który wspaniałomyślnie zaoferował, że pokieruje pracami budowlanymi. Jednak cierpliwość się opłaciła: dzieci i nauczyciele polubili i szybko zagospodarowali nowe klasy. Kolejne półrocze nauki przebiegnie więc w lepszych warunkach.

Po rozbudowie szkoły więcej rodziców chce posyłać do niej swoje dzieci. Placówka jest przede wszystkim katolicka, więc umożliwia dzieciom wzrastanie w wierze. Większość z nich dobrowolnie uczestniczy w porannej Mszy św., a niektóre proszą o chrzest. Stanowi to okazję dla rodziców do wyrwania się z duchowego lenistwa, a części z nich pozwala odnaleźć drogę powrotną do Kościoła i życia sakramentalnego.

Musimy rozglądać się za możliwością powiększenia szkoły jeszcze bardziej, być może w drodze zakupu sąsiedniej nieruchomości. Niestety – właściciela, Greka z pochodzenia, bardzo trudno przekonać do sprzedaży. Pozostawiamy ten zamiar w rękach Bożej Opatrzności.

Gabon, Libreville: Juniorat Najświętszego Serca

Prace nad powiększeniem szkoły zostały wstrzymane ze względu na brak funduszy. Zastanawialiśmy się nad wzięciem kredytu na ich zakończenie, ale taka decyzja mogłaby zagrozić naszej już i tak nienajlepszej sytuacji finansowej.

iijninin
Juniorat Najświętszego Serca

Kontynuowanie robót jest niezbędne, aby mogły tam rozpocząć naukę dzieci z klas starszych, które rozpoczęły naukę przed dwoma laty. Pierwsze „bakalaureaty” mają zostać przyznane w tym roku. Odnośne egzaminy zostały wstrzymane ze względu na powtarzające się podczas roku szkolnego strajki urzędników ministerstwa edukacji.

Na drugim piętrze nowego budynku będzie można otworzyć internat. Około trzydzieścioro dzieci będzie zatem chronione przed pokusami świata zewnętrznego i będzie się mogło skupić na nauce, której dobry poziom mają w tej szkole zapewniony.

Kenia, Nairobi: Akademia Świętego Krzyża

Ta najmłodsza z naszych szkół liczy niemal trzy lata. Nie ma w niej jeszcze żadnych starszych uczniów, jednak dotychczas używany budynek już jest zbyt mały i konieczna okazuje się budowa kolejnego. Jego pierwsza część już powstała; wszystko, czego teraz trzeba, to wykończenie wnętrz – około dziesięciu sal lekcyjnych, jadalni i dużej kuchni. Wymaga to sporych nakładów, na które teraz nie możemy sobie pozwolić.

kjnpininj
Przed Akademią Świętego Krzyża

Edukacja jest priorytetem w tym kraju, w którym 42% ludności liczy mniej niż 15 lat.

Nasza szkoła, z dużymi salami lekcyjnymi, będzie mogła przyjmować dzieci, których rodzice pragną dla nich nauki na dobrym poziomie, ale również solidnej katolickiej formacji, wzbogacającej dobrami, które ich duszom może dać Kościół.

Ks. Ludwik Duverger

Skip to content