Przejdź do treści

Papież Franciszek przyjął bp. Bernarda Fellaya

Dom św. Marty
Dom św. Marty
W piątek 1 kwietnia 2016 r. o godzinie 17.00 papież Franciszek przyjął przełożonego generalnego Bractwa św. Piusa X, któremu towarzyszył 2. asystent generalny FSSPX ks. Alan Marek Nély.

Od czasu wyboru papieża Franciszka na Stolicę Piotrową w marcu 2013 r. bp Fellay nie miał sposobności spotkać się z osobiście z Jego Świątobliwością, jeśli nie liczyć krótkiej wymiany pozdrowień w Domu św. Marty 13 grudnia 2013 r. Warto nadmienić, iż podczas swego pontyfikatu Franciszek udzielił audiencji kilku kapłanom Bractwa w związku z pewnymi problemami natury administracyjnej dotyczącymi dystryktu argentyńskiego.

Zgodnie w życzeniem papieża spotkanie nie było oficjalną audiencją i miało charakter prywatny oraz nieformalny. Rozmowa trwała 40 minut i przebiegała w serdecznej atmosferze. Po spotkaniu podjęto decyzję o kontynuowaniu kontaktów. Kwestia statusu kanonicznego Bractwa nie została poruszona w sposób bezpośredni; zarówno papież, jak i bp Fellay wyrazili przekonanie, że rozmowy winny być prowadzone bez zbędnego pośpiechu.

Rankiem następnego dnia, w sobotę 2 kwietnia, bp Fellay spotkał się z abp. Gwidonem Pozzo, sekretarzem Papieskiej Komisji Ecclesia Dei, podtrzymując w ten sposób praktykę utrzymywania regularnych relacji pomiędzy Bractwem a komisją, jakie miały miejsce w trakcie dyskusji doktrynalnych z lat 2009–2011 oraz późniejszych wizyt w seminariach Bractwa w latach 2015–2016.

Skip to content