Przejdź do treści

Gniezno: Obchody tysiącpięćdziesięciolecia chrztu Polski (galerie fotograficzne)

Pielgrzymi na placu przed katedrą w Gnieźnie

Pielgrzymi na placu przed katedrą w Gnieźnie

Trzeciego maja 2016 r., święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polskiej, Głównej Patronki Polski, Bractwo Kapłańskie św. Piusa X wybrało na dzień, w którym wspólnie uczciło rocznicę początku chrześcijaństwa w naszej ojczyźnie. Do Gniezna przybyło dziewięciu kapłanów posługujących w Polsce, czterech braci zakonnych oraz wierni niemalże z całej Polski (największe, gdyż kilkudziesięcioosobowe grupy przyjechały z Wielkopolski i Warszawy; blisko trzydzieści osób przybyło z Warmii, po kilkanaście z Bydgoszczy, Krakowa, Łodzi, Szczecina, Torunia i Trójmiasta, a pojedyncze osoby z Dolnego i Górnego Śląska, Lublina oraz Podkarpacia). W sumie zgromadziło się ponad 300 wiernych.

O godz. 11 rozpoczęła się Msza św. na placu przed wynajętym budynkiem hotelowym; przy ołtarzu polowym celebrował ją x. Łukasz Weber FSSPX, diakonem był x. Krzysztof Gołębiewski FSSPX, a subdiakonem – x. Szymon Bańka FSSPX. Kazanie wygłosił x. Konstantyn Najmowicz FSSPX; podkreślił w nim, że w całej historii narodu polskiego najważniejszą decyzję podjął właśnie Mieszko I, gdyż w ten sposób przekształcił grupę słabo cywilizowanych, walczących ze sobą plemion w jeden wielki naród, potrafiący po kilkuset latach bronić całego kontynentu przed najazdem innowierców. Przyjęcie chrztu w 966 r. oznaczało także początek rozwoju cywilizacyjnego – początek rozwoju polskiej literatury, architektury i innych sztuk, jednym słowem dało narodowi impuls do wzrostu, zarazem wskazując mu drogę do wypełnienia zadań wyznaczonych przez Boga na rzecz Kościoła. W końcowej części kazania x. Najmowicz z ubolewaniem przypomniał, że obecna hierarchia kościelna poparła przynależność naszego kraju do ateistycznej Unii Europejskiej, zwalczającej to, co zawdzięczamy wydarzeniu sprzed 1050 lat. Dodał, że powinniśmy jednak stale ufać w to, że Bóg może odmienić wszelkie – w naszych oczach nieuchronne – tendencje oraz wytrwale wykonywać po katolicku swoje obowiązki stanu, co jest sednem odbudowy cywilizacji chrześcijańskiej.

Zaraz po Mszy św. odbyło się wystawienie Najświętszego Sakramentu, a podczas adoracji odmówiono Litanię loretańską oraz Milenijny akt oddania Polski w macierzyńską niewolę Maryi, Matki Kościoła (akt ten był odmówiony przez kard. Wyszyńskiego przed 50 laty). Służbę ministrancką zapewniła Archikonfraternia św. Szczepana z kaplicy w Poznaniu, natomiast ordinarium, propria oraz utwory polifoniczne śpiewała schola z przeoratu w Krakowie.

Kolejnym punktem programu był procesyjny przemarsz do katedry. Trasa, licząca niecały kilometr, została pokonana wśród gromkiego śpiewu pieśni maryjnych i o św. Wojciechu, prowadzonego przez scholę z poznańskiej kaplicy. Pątnicy szli po chodnikach, gdyż prezydent Gniezna nie wydał pozwolenia na przemarsz ulicami (nb. odrzucił też wniosek organizatorów o udostępnienie publicznego placu do organizacji obchodów). Grupa wkroczyła do katedry przez słynne Drzwi Gnieźnieńskie, będące też jubileuszową Bramą Miłosierdzia. Przed grobem św. Wojciecha odnowiono przyrzeczenia chrzcielne, a całą uroczystość zakończyło odśpiewanie Credo.

Po powrocie do hotelu można było skorzystać z małego poczęstunku, a potem uczestniczyć w premierowym seansie polskich wersji filmów promujących seminarium kapłańskie Najświętszego Serca Jezusowego w Zaitzkofen w Bawarii. Filmy niebawem będą dostępne w Internecie; w kilkuminutowej wersji występują polscy klerycy, w pełnej są natomiast lektorami.

Zobacz też:

Skip to content