Przejdź do treści

Bajerze: Dni skupienia dla rodzin

Wykład dla mężczyzn podczas dni skupienia dla rodzin
Wykład dla mężczyzn podczas dni skupienia dla rodzin
Po kilkunastoletniej przerwie do kalendarza ważnych wydarzeń Tradycji w Polsce wróciły rekolekcje dla rodzin. Odbyły się one w długi weekend po Bożym Ciele, tj. od 27 do 29 maja br. Do domu rekolekcyjnego w Bajerzu zjechało kilkanaście rodzin z całej Polski, ale – jak to zwykle bywa w takich przypadkach – trudno dokładnie określić, ilu tak naprawdę było uczestników.

Br. Maksymilian sprawował opiekę nad najmłodszymi uczestnikami dni skupienia dla rodzin w Bajerzu
Br. Maksymilian sprawował opiekę nad najmłodszymi uczestnikami dni skupienia dla rodzin w Bajerzu
Podczas rekolekcji rodzice słuchali wykładów, a w tym czasie dla dzieci były organizowane zabawy i katecheza. Konferencje głosił ks. Łukasz Szydłowski, starając się streścić encyklikę o małżeństwie chrześcijańskim Casti conubii Piusa XI. Prelegent kładł nacisk na główny cel małżeństwa, jakim jest spłodzenie i wychowanie potomstwa, potrzebę zachowania wierności oraz podkreślał, że małżeństwo jest sakramentem. Drugą część wykładów prowadził zaprzyjaźniony psycholog. Konferencje o istocie macierzyństwa i ojcostwa odbyły się osobno dla żon i mężów. Ostatni wykład, już dla wszystkich, dotyczył potrzeby zachowania więzi małżeńskiej.

IMG_1710 Podczas nauk dla dorosłych ich pociechy bawiły się w parku w znane, a dla niektórych już legendarne zabawy terenowe, które prowadził niestrudzony br. Maksymilian. Dzieci dowiedziały się, jak najłatwiej zdobyć flagę, wysadzić bunkier oraz „wsadzić niewiernych do więzienia”. Dodatkową atrakcją było pływanie łódką po stawie. W rolę kapitana, a zarazem wioślarza i tym razem wcielił się br. Maksymilian.

Dla zupełnych maluchów największym wyzwaniem okazało się wchodzenie po schodach. Czego jak czego, ale schodów w pałacu w Bajerzu nie brakuje, więc najmłodsi mieli pole do popisu.

Ognisko pod bajerskim dębem
Ognisko pod bajerskim dębem
Oprócz strawy duchowej – nabożeństw i wykładów – był też czas na zabawy i integrację, czyli ognisko pod bajerskim dębem. Rodziny miały okazję do rozmów, wymiany poglądów, spróbowania tajemniczej zielonej pasty w słoiczku – którą okazało się wasabi – oraz oczywiście zjedzenia kiełbasy z ogniska.

Rekolekcje zakończyły się w niedzielę po Mszy św. i obiedzie. Rodziny wyruszyły do domów, żywiąc nadzieję, że takie dni skupienia będą powtarzane i już na stałe zagoszczą w kalendarzu wydarzeń.

Skip to content