Przejdź do treści

List apostolski Misericordia et misera i spowiedź u kapłanów Bractwa

coat_of_arms_holy_see-svg Dzisiaj, tj. w poniedziałek 21 listopada ogłoszono podpisany już wcześniej list apostolski papieża Franciszka Misericoria et Misera na zakończenie Jubileuszu Miłosierdzia. W paragrafie 12 znalazł się m.in. następujący fragment:

W Roku Jubileuszu zgodziłem się, aby wierni z różnych powodów uczęszczający do kościołów, w których odprawiają kapłani Bractwa Świętego Piusa X, mogli ważnie i zgodnie z prawem otrzymać sakramentalne odpuszczenie grzechów (por. List, na mocy którego udziela się odpustu z okazji Jubileuszu Miłosierdzia, 1 września 2015). Dla duszpasterskiego dobra tych wiernych i ufając w dobrą wolę ich kapłanów, aby można było odzyskać, z Bożą pomocą, pełną jedność w Kościele katolickim, mocą mojej własnej decyzji postanawiam przedłużyć tę możliwość poza okres jubileuszowy, aż do wydania nowych postanowień w tej sprawie, aby nikomu nigdy nie zabrakło sakramentalnego znaku pojednania poprzez przebaczenie Kościoła.

Przypomnijmy przy tej okazji, że Bractwo św. Piusa X głosiło i głosi – opierając się na kan. 144 Kodeksu prawa kanonicznego z 1983 r. – że rozgrzeszenia udzielane przez jego kapłanów zawsze były ważne i godziwe. Ogłoszony dzisiaj list apostolski, podobnie jak ten sprzed roku, nie tworzy więc nowej zasady, ale jedynie potwierdza stan faktyczny. Można powtórzyć zdanie z komunikatu Domu Generalnego FSSPX w sprawie listu papieża Franciszka o nadchodzącym Roku Świętym:

(…) papież Franciszek pragnie, aby wszyscy wierni chcący się wyspowiadać wobec kapłanów Bractwa św. Piusa X mogli to uczynić bez rozterek.

(Czytelnik zainteresowany bliżej tą sprawą może, z braku tłumaczenia, przeczytać dwa artykuły w języku angielskim: studium kanoniczne x. Ramona Anglesa FSSPX Validity of confessions & marriages in the SSPX’s chapels oraz Krzysztofa Jacksona Are the SSPX Confessions Valid?)

Skip to content