Przejdź do treści

Polska: Od Lepanto do „cudu nad Wisłą”

Bitwa pod Lepanto, odtworzona przez uczniów V klasy Szkoły im. Świętej Rodziny w Warszawie
Bitwa pod Lepanto, odtworzona przez uczniów V klasy Szkoły im. Świętej Rodziny w Warszawie
Szable, miecze, tarcze, karabiny, hełmy, turbany, konie, a nawet okręty wojenne z armatami – te wszystkie rekwizyty pojawiły się w scenkach, które uczniowie Szkoły Podstawowej im. Świętej Rodziny w Warszawie zaprezentowali 27 października swoim kolegom, nauczycielom i rodzicom. Tego dnia nastąpiło rozstrzygnięcie Konkursu Różańcowego, który w naszej szkole stał się już tradycją. Zawsze w październiku uczniowie własnoręcznie wykonują różańce, a także plakaty przedstawiające jedną z tajemnic Różańca świętego. Wszystkie prace oceniane są pod względem pomysłowości, estetyki, samodzielności wykonania.

Jednak tegoroczny konkurs różnił się od poprzednich. Wzięli w nim udział tylko uczniowie najmłodszych klas: „zerówki”, klasy pierwszej i drugiej. W kategorii „samodzielność” I miejsce zajęła Daria Frycholc. W kategorii „technika wykonania” I miejsca zajęli Antoni Bailey oraz Krzysztof Komorowski, zaś II miejsce – Klara i August Sobczakowie. W kategorii „estetyka” I miejsce zajął Przemysław Berkieta, II miejsce – Maksymilian Bojanowski, a III miejsca – Bartłomiej i Dominik Siergiejczykowie oraz Zofia Błażejczyk. W kategorii „oryginalność” I miejsca zajęli Stefan Kuszpa i Małgorzata Haraburda, a w kategorii „materiały naturalne” I miejsce zajęli Jan i Makary Borkowscy.

Natomiast uczniowie klas starszych przygotowali scenki (a także plakaty) opowiadające o zwycięstwach różańcowych, czyli ważnych momentach historycznych, w których modlitwa różańcowa i wstawiennictwo Matki Bożej pomogły chrześcijanom pokonać wrogów naszej wiary i cywilizacji.
Klasa trzecia pod kierunkiem pani Aldony Duklewskiej odegrała dramatyczne chwile związane z obroną Chocimia przed Turkami w 1621 roku. Klasa czwarta, której wychowawczynią jest pani Sylwia Jurkowska, przygotowała inscenizację odsieczy wiedeńskiej króla Jana III Sobieskiego w roku 1683. Klasa piąta wraz z panem Grzegorzem Kuszpą podjęła próbę rekonstrukcji bitwy morskiej pod Lepanto w 1571 roku, zaś klasa szósta pod kierunkiem pani Anny Falzmann odtworzyła „cud nad Wisłą”, czyli pokonanie bolszewików u bram Warszawy w sierpniu 1920 roku.

Wszystkie scenki były równie gorąco oklaskiwane przez publiczność, zatem nic dziwnego, że wszyscy uczniowie zaangażowani w ich przygotowanie otrzymali równorzędne nagrody.

Autorem relacji jest p. Paweł Siergiejczyk.

Skip to content