Przejdź do treści

Polska: Dni skupienia dla rodzin

Ks. Łukasz Szydłowski prowadzi wykład podczas tegorocznych dni skupienia dla rodzin w Siedlcu

Zaledwie w ubiegłym roku były nowością, a w obecnym już na cztery miesiące przed rozpoczęciem zabrakło na nie miejsc – mowa o dniach skupienia dla rodzin, które odbyły się w Siedlcu podczas długiego weekendu majowego. Dziesięć rodzin spotkało się na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej, by przez pięć dni słuchać wykładów głoszonych przez ks. Łukasza Szydłowskiego, ks. Dawida Wierzyckiego oraz zaprzyjaźnioną psycholog.

Program rekolekcji był bardzo bogaty. Dla najmłodszych codziennie głosił katechezę niezawodny br. Maksymilian, a owoce jego nauk można było zaobserwować już podczas rozdawania słodyczy: dzieci odmawiały sobie przyjemności, czyniąc z nich ofiarę dla Pana Jezusa. Odbywały się również zabawy i gry terenowe pod czujnym okiem brata i opiekunek, które ponadto ćwiczyły z podopiecznymi inne niezwykle praktyczne umiejętności: przykładowo w „grupie żłobkowej” sztuka chodzenia po schodach została opanowana do perfekcji!

W tym czasie dorośli zdobywali wiedzę na temat cnót potrzebnych w życiu małżeńskim: cierpliwości, roztropności, łagodności, wielkoduszności i pobożności. Ks. Szydłowski głosił nauki o kształtowaniu charakteru, a także o patriotyzmie, mówiąc o Bogu, honorze i ojczyźnie. Z kolei psycholog radziła parom małżeńskim, jak owocnie zażegnywać konflikty i kryzysy.

Oprócz codziennej Mszy Świętej, kazań, modlitwy różańcowej i wykładów znalazł się również czas na rozrywki. Okazało się, że na terenie Jury znajduje się wiele ciekawych a mało znanych miejsc, na przykład urokliwa Pustynia Siedlecka, idealna do spędzania wolnych chwil. Zarówno dzieci, jak i dorośli byli zachwyceni możliwością wspinania się na wielką piaskową górę.

Jura jest znana przede wszystkim ze Szlaku Orlich Gniazd; uczestnicy dni skupienia z wielkim zainteresowaniem zwiedzili leżące na nim zamki w Mirowie, Bobolicach i Ogrodzieńcu. Nie zabrakło również ogniska integracyjnego, podczas którego odkryto wiele talentów, zarówno wokalnych, jak i „wodzirejowskich”.

Ostatnim i jednym z ważniejszych punktów dni skupienia była pielgrzymka do Sanktuarium Rodzin w Leśniowie. Jako „rozgrzewkę” przed pielgrzymką br. Maksymilian zarządził gry integracyjne, które udowodniły, że dobra zabawa w najmniejszym stopniu nie zależy od wieku jej uczestników. To właśnie dorośli bawili się najlepiej w tak znane gry jak „stary niedźwiedź” czy „onse madonse”. Później, podczas pielgrzymki przez piękne tereny Jury, odmawiano różaniec oraz śpiewano pieśni maryjne. W sanktuarium – oprócz krótkiej modlitwy przed figurą Matki Bożej Leśniowskiej – uczestnicy dni skupienia odśpiewali litanię loretańską, polecając wszystkie rodziny opiece Tej, której jest poświęcony jeden z najpiękniejszych miesięcy roku.

Można napisać bez obawy przesady, że dni skupienia dla rodzin wyrastają na bardzo ważny punkt w kalendarzu wydarzeń Tradycji w Polsce. Oby przyniosły one dobre duchowe owoce, a na kolejne niech przybędzie jeszcze więcej rodzin!

Skip to content