Przejdź do treści

Prawdziwe oblicze Lutra – promocja książki ks. Gleize’a FSSPX

Pod koniec maja, na zaproszenie Katolickiego Instytutu Apologetycznego im. św. Tomasza z Akwinu, gościł w Polsce ks. Jan Michał Gleize FSSPX, wykładowca eklezjologii i apologetyki w Międzynarodowym Seminarium św. Piusa X w Écône (Szwajcaria). Francuski duchowny, znany już polskiemu czytelnikowi m.in. z wydanej w ubiegłym roku analizy II Sobór Watykański w pytaniach i odpowiedziach, tym razem przedstawił pracę Prawdziwe oblicze Lutra – popularnonaukową syntezę życia i doktryny niemieckiego reformatora, wydaną nakładem Instytutu.

Wykład w Krakowie sprowokował do wielu pytań i wywołał ciekawą dyskusję

20 maja ks. Gleize wygłosił wykład w sali krakowskiej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej, przedstawiając główne zasady protestantyzmu oraz skutki, do których doprowadziły. W dyskusji, która rozgorzała po wykładzie, wziął udział m.in. pewien pastor; pozwoliło to prelegentowi na jeszcze bardziej dobitne ukazanie podziałów wewnątrz protestantyzmu, a nawet samego luteranizmu. Magister teologii protestanckiej oskarżył ks. Gleize’a o szerzenie kłamstw na temat luterańskiej interpretacji dekalogu; prelegent bronił się mówiąc, że przedstawił analizę autorstwa pastora z Lozanny. „To ten pastor jest heretykiem!” – skwitował Polak, wzbudzając wesołość na sali. Ks. Gleize podkreślił, że każdy protestant jest heretykiem i że protestantyzm, pozbawiony Magisterium Kościoła, jest z góry skazany na podziały, ponieważ brakuje mu autorytetu rozstrzygającego, które interpretacje Pisma Świętego są ortodoksyjne, a które nie.

Wykład x. Gleize’a w Warszawie

Z kolei 21 maja, po sumie w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia N.M.Panny, ks. Gleize spotkał się z wiernymi z Warszawy. W swojej prelekcji francuski gość dużo uwagi poświęcił jednemu z aspektów doktryny Lutra, a mianowicie negacji możliwości dostąpienia świętości oraz odrzuceniu środków uświęcania się, oraz współczesnej „religii świeckości”.

Zachęcamy do obejrzenia nagrań obu wykładów na kanale Instytutu na YouTube. Książkę Prawdziwe oblicze Lutra autorstwa ks. Gleize’a można nabyć m.in. w księgarni Te Deum.

Skip to content