Przejdź do treści

Polska: Pielgrzymka do Gietrzwałdu

W tym roku pielgrzymowało do Gietrzwałdu prawie 200 wiernych Tradycji

Czerwcowa pielgrzymka do Gietrzwałdu już na trwałe wpisała się w kalendarz Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X w Polsce. Z roku na rok rośnie liczba wiernych Tradycji, którzy udają się do tego miejsca, wspólnie wyruszając z Olsztyna. W tym roku okazja była szczególna: 140. rocznica objawień Matki Bożej.

Rankiem 24 czerwca, w ostatnią sobotę tego miesiąca (i zarazem w pierwszy dzień szkolnych wakacji), około dwustuosobowa pielgrzymka wyruszyła z pętli autobusowej na olsztyńskich Dajtkach, by przemierzyć kilkanaście kilometrów pięknej trasy prowadzącej przez warmińskie lasy i jeziora. Pogoda zdecydowanie dopisała: Opatrzność oszczędziła pielgrzymom zarówno zapowiadanych deszczy, jak i upałów, które w zeszłym roku znacznie utrudniały marsz. Doskonała aura, gorące serca i powiewające nad pielgrzymką sztandary sprawiły, że po sześciu godzinach wędrówki pielgrzymka Tradycji wmaszerowała do Gietrzwałdu z łacińskim śpiewem na ustach, budząc podziw, ale i zaskoczenie zarówno mieszkańców tej wioski, jak i uczestników innych pielgrzymek.

Niemiłym zgrzytem zakończyła się próba wejścia naszej grupy do gietrzwałdzkiego sanktuarium, bo szybko zostaliśmy stamtąd wyproszeni przez miejscowego księdza z powodu… nagrywania programu telewizyjnego. Nie zraziło to jednak kapłanów Bractwa, którzy poprowadzili wiernych na modlitwę różańcową do miejsca objawień, a następnie do Gminnego Ośrodka Kultury, gdzie – jak co roku – odprawiono Mszę świętą w rycie trydenckim. Mszę św. celebrował ks. Dawid Wierzycki FSSPX, zaś ks. Krzysztof Gołębiewski FSSPX w kazaniu wyjaśnił sens i aktualność objawień Matki Bożej z 1877 roku. W Gietrzwałdzie byli także obecni ks. Hubert Kuszpa FSSPX i ks. Edward Wesołek FSSPX, którego krótkie, ale treściwe konferencje podnosiły na duchu pielgrzymów podczas postojów w marszu.

Po Mszy św. organizatorzy pielgrzymki – wierni z kaplicy w Olsztynie – ugościli przybyszów z całej Polski iście po królewsku: stoły uginały się od smacznych wędlin i ciast, co sprzyjało wzajemnej integracji ludzi Tradycji reprezentujących chyba wszystkie kaplice w kraju. Wydawnictwo Te Deum przygotowało na tę okazję specjalną ofertę: pamiątkowe koszulki oraz kubki.

Chyba nikt z obecnych nie miał wątpliwości, że za rok trzeba będzie wrócić do Gietrzwałdu, zachęcając kolejnych wiernych do udziału w tym wspaniałym wydarzeniu!

Pamiątkowe kubki oraz koszulki na 140-lecie objawień w Gietrzwałdzie (we wszystkich rozmiarach, zarówno męskie, jak i damskie), a także koszulki na 100-lecie objawień w Fatimie, można nabyć w warszawskiej księgarni Te Deum (ul. Garncarska 32), zamówić telefonicznie (tel. 22 615 28 60) lub mailowo (tedeum@tedeum.pl). Ceny: 15 zł za kubek oraz 30 zł za koszulkę.

Galerię fotografii z pielgrzymki można obejrzeć na stronie Google+.

Skip to content