Przejdź do treści

Fatima: międzynarodowa pielgrzymka Bractwa św. Piusa X w stulecie objawień

Modlitwa przed kapliczką w miejscu objawień w Valinhos

Około 10.000 pielgrzymów – wiernych Tradycji z całego świata, w tym również z Polski oraz państw Europy Wschodniej – w dniach 19–20 sierpnia zgromadziło się w Fatimie, aby w ten sposób uczcić stulecie objawień Najświętszej Maryi Panny.

Pielgrzymka zorganizowana przez Bractwo Kapłańskie św. Piusa X rozpoczęła się w sobotnie popołudnie 19 sierpnia na błoniach w pobliżu bazyliki fatimskiej. Uroczystą Mszą św. sprawował rektor seminarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Zaitzkofen w Bawarii, ks. Franciszek Schmidberger, w asyście ks. Karola Stehlina, przełożonego dystryktu Azji, oraz ks. Pascala Schreibera, przełożonego dystryktu Szwajcarii. Msza św. została odprawiona w obecności przełożonego generalnego Bractwa, bp. Bernarda Fellaya, biskupów pomocniczych FSSPX oraz 275 kapłanów, seminarzystów i braci zakonnych. Licznie reprezentowane były również żeńskie zgromadzenia zakonne Tradycji. Pielgrzymów nie zraził nawet niemal 40-stopniowy upał. W kazaniu ks. Schmidberger przypomniał o ważności i aktualności przesłania fatimskiego oraz konieczności ofiarowania wszystkich cierpień dla przezwyciężenia kryzysu, w którym znajduje się obecnie Kościół, i dla tryumfu Niepokalanego Serca Maryi.

Po Mszy św. tłumy wiernych udały się w długiej procesji do Valinhos, żeby odmówić wspólnie różaniec w miejscu, w którym 19 sierpnia 1917 r. Matka Boża ukazała się Łucji, Hiacyncie i Franciszkowi.

Wieczorem tego samego dnia, na błoniach przy sanktuarium, rozpoczęła się całonocna adoracja Najświętszego Sakramentu; uczestniczyło w niej wielu gorliwych pielgrzymów.

W niedzielny poranek bp Bernard Fellay odprawił Mszę św. pontyfikalną w asyście przedstawicieli Domu Generalnego: księży asystentów Mikołaja Pflugera i Alana Marka Nély’ego, sekretarza generalnego Bractwa ks. Krystiana Thouvenota oraz ekonoma generalnego ks. Pawła Suareza. Ks. Iwon le Roux, rektor seminarium w Stanach Zjednoczonych, pełnił funkcję prezbitera asystenta.

W swoim kazaniu bp Fellay odniósł się do przestrogi i nadziei dla świata i Kościoła, które N.M.Panna przekazała w Fatimie trojgu pastuszkom. Jak mały Franciszek jesteśmy wezwani do „pocieszania Pana Boga”, obrażanego tak licznymi grzechami. Bp Fellay przypomniał, że nabożeństwo do Niepokalanego Serca Maryi jest nabożeństwem na nasze czasy. Jesteśmy wezwani do zadośćuczynienia za wszystkie zniewagi i bluźnierstwa, kierowane przeciwko Najświętszej Maryi Pannie. Akty zadośćuczynienia nie mogą być jedynie mechaniczne i powierzchowne – Niepokalane Serce musi stać się rzeczywistym miejscem naszego schronienia.

Bezpośrednio po Mszy św. przełożony generalny wraz z biskupami pomocniczymi Bractwa odnowił poświęcenie Rosji Niepokalanemu Sercu Maryi, którego przed 30 laty dokonał abp Marceli Lefebvre. Chociaż to poświęcenie nie czyni zadość prośbie Matki Bożej, ale jest wyrazem pragnienia ze strony Bractwa, aby Ojciec Święty dokonał tego aktu w sposób wskazany przez Niepokalaną w Fatimie.

Pielgrzymka zakończyła się w niedzielę po południu wspólną modlitwa różańcową w miejscu objawień w Valinhos. Tysiące pielgrzymów gromadzących się w cieniu drzew oliwnych odmówiło chwalebne tajemnice różańca; rozważania prowadził ks. Bertrand Labouche. Przy drugiej tajemnicy przytoczył on płomienne słowa św. Piusa X na temat różańca: „Różaniec jest najpiękniejszą i najbardziej ubogaconą w łaski modlitwą; jest modlitwą, która najbardziej porusza Serce Matki Bożej […] i jeśli chcemy, aby w naszych domach zagościł pokój, odmawiajmy w rodzinach różaniec. Jest to najpiękniejsza po Mszy św. modlitwa. Dajcie mi armię odmawiającą różaniec, a zdobędę cały świat!”. Kaznodzieja przypomniał wszystkim wiernym, że to właśnie oni są tą armią, która musi na nowo schrystianizować świat.

Ponieważ w obecnym roku obchodzimy stulecie założonego przez św. Maksymiliana Kolbe Rycerstwa Niepokalanej, bezpośrednio po oficjalnym zakończeniu pielgrzymki w obecności bp. Bernarda Fellaya odbyła się krótka ceremonia rocznicowa, przygotowana przez ks. Karola Stehlina. Dokonano poświęcenia sztandarów Rycerstwa z różnych części świata oraz odnowienia aktu ofiarowania się Niepokalanej według św. Maksymiliana.
Po dwóch dniach obfitujących w wydarzenia pielgrzymi opuścili Fatimę, umocnieni w postanowieniu wiernego wypełniania próśb Matki Bożej, skierowanych przed stu laty do trojga pastuszków w Cova da Iria.

Galerie zdjęć są dostępne na stronach dystryktu amerykańskiego (Solemn Mass at Fatima on August 19, In Fatima, Procession and Rosary, Fatima: Sunday Mass of August 20, 2017 oraz francuskiego.

Skip to content